Wójt Gminy Spytkowice
i n f o r m u j e,
że w dniu 19 września br. tj. wtorek w godz. od 900 do 1100
w sali narad Urzędu Gminy w Spytkowicach, ul. Zamkowa 12

odbędą się bezpłatne konsultacje
z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
w Wadowicach w zakresie:


1. Zasad przyznawania emerytury.
2. Informacji pomocnych w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę.
3. Wyjaśnień, jakie dokumenty należy złożyć w celu ustalenia prawa do świadczenia i jego wysokości.
4. Przyjmowanie wniosków o świadczenie emerytalne.OGŁOSZENIE

Wójt Gminy Spytkowice informuje
o możliwości zwiedzania Muzeum Regionalnego w Bachowicach
w każdą niedzielę w godz. od 15.00 do 18.00.
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą, telefoniczną rezerwację terminu
oraz godziny (tel. 33 8791555)Wójt Gminy przyjmuje Mieszkańców
codziennie w godzinach urzędowania.
Ze względów organizacyjnych, z powodu delegacji służbowych
oraz dużej ilości osób zainteresowanych spotkaniem,
prosimy o wcześniejszy kontakt z sekretariatem Wójta
celem uzgodnienia terminu.
Tel: (033) 8791 820, (033) 8791 876; mail: gmina@spytkowice.net.pl.
Pozwoli to Państwu uniknąć wszelkich niedogodności.2017.9.18 - Jubileusz Złotych, Diamentowych i Żelaznych Godów

14 września świętowaliśmy w naszej gminie jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego czyli Złote, Diamentowe i Żelazne Gody. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach, po której uczestnicy ceremonii udali się do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach.

2017.9.08 - Sztafeta rowerowo-biegowa II Biegu Pocztylionu - Lwów - Kraków - Wiedeń

W dniu 06.09.17r. przedstawiciele "Spytaktiv" uczestniczyli w sztafecie rowerowo - biegowej II Biegu Pocztylionu - Lwów - Kraków - Wiedeń na odcinku Wygiełzów - Skawina. Bieg odbywa się dla upamiętnienia 334 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Impreza ta rozpoczęła się w dniu 03.09.17r.w Katedrze Lwowskiej, a zakończy się 09.09.17r. wybiegnięciem na górę Kahlenberg w Wiedniu.

2017.9.06 - Rozpoczynamy nowy rok szkolny

4 września oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po wakacyjnej przerwie czas rozpocząć kolejną przygodę. Dla większości to "chleb powszedni", ale dla najmłodszych to dopiero początek edukacyjnej drogi. Przed uczniami i ich opiekunami 10 miesięcy ciężkiej pracy, która, miejmy nadzieję, zaowocuje znakomitymi wynikami i pozytywnymi ocenami na końcoworocznych świadectwach.

2017.9.05 - Wybory uzupełniające do Rady Gminy Spytkowice

3 września 2017 r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Spytkowice w okręgu wyborczym nr 10 w Spytkowicach. Do wyborów zgłoszono dwie listy kandydatów na radnych:
1) Tom ki Stanisław (zgłoszony przez KWW SŁUŻYMY SPOŁECZEŃSTWU) - Lista nr 1,
2) Kozioł Andrzej Zbigniew (zgłoszony przez KWW AKTYWNE SPYTKOWICE) - Lista nr 2

Najwięcej ważnie oddanych głosów otrzymał i został wybrany radnym Pan Stanisław Tomski. Gratulujemy i życzymy powodzenia w sprawowaniu funkcji radnego Rady Gminy Spytkowice.
2017.9.05 - Gminne Dożynki 2017

Tegoroczne Gminne Dożynki w sołectwie Bachowice rozpoczęliśmy tradycyjnie przemarszem z Domu Strażaka do Kościoła Parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach. Tam w uroczystej koncelebrze Księdza Franciszka Jeleśniańskiego oraz Księdza Adama Ogiegły Mszę Świętą odprawił Ksiądz Dziekan Józef Piwowarski. W jej oprawę włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów, Orkiestra Dęta, poczty sztandarowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bachowicach.

2017.8.30 - III Bieg Dożynkowy

27 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 wystartował III Bieg Dożynkowy w Bachowicach. W tym roku biegacze rywalizowali na dystansie 6 km, a Nordic Walking na dystansie 4 km. Trasa biegła po urokliwym pogórzu w naszej Gminie i była dosyć wymagająca. W imprezie sportowo - rekreacyjnej uczestniczyło ponad 20 osób. Wśród uczestników znaleźli się mieszkańcy Gminy Spytkowice i Małopolski. Bieg odbył się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Spytkowice.

2017.8.21 - Remonty szkół

Trwają remonty w szkołach z terenu gminy. W każdej placówce do wykonania jest mnóstwo pracy, jednak już teraz możemy zaobserwować jej pierwsze efekty. W Bachowicach niektóre pomieszczenia przybierają już ostateczny wygląd. Najbliżej ukończenia są sale, w których uczyć się będą przedszkolaki. Równie dobrze prezentuje się kuchnia i jadalnia. W Spytkowicach, na części starej szkoły zostały wykonane prace rozbiórkowe.

2017.8.16 - Piesza Pielgrzymka ze Spytkowic na Jasną Górę

W piątkowy wieczór, 11 sierpnia, zakończyła się XXXVII Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Jej tegorocznym hasłem było "Idźcie i głoście". Tradycyjnie, już po raz 17., Pielgrzymkę do Częstochowy zorganizowano w Spytkowicach. Grupa spytkowicka należy do Członu VII Chrzanów - Libiąż - Spytkowice - Trzebinia, z którym łączy się w Chrzanowie w drugim dniu pielgrzymowania.

2017.8.11 - Będzie nowy sprzęt pożarniczy dla OSP: Ryczów, Miejsce, Półwieś.

4 sierpnia br. w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach miało miejsce przekazanie przez Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka umów dotacji na doposażenie w niezbędny sprzęt pożarniczy jednostek OSP z terenu Małopolski nie będących w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym w ramach ogłoszonych przez Urząd marszałkowski konkursów: "Małopolskie Remizy" i "Bezpieczna Małopolska".

2017.8.1 - 74. Tour de Pologne w Gminie Spytkowice

29 lipca odbył się 1. etap 74. Tour de Pologne. Etap ten rozpoczął się na Rynku Głównym w Krakowie, prowadził m. in. przez Myślenice, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, a zakończył się po 130 kilometrach na krakowskich Błoniach. Kolarze odwiedzili również Gminę Spytkowice. W Bachowicach zaplanowana została pierwsza Górska Premia TAURON IV kat., którą wygrał Martijn Keizer z holenderskiego teamu LottoNL - Jumbo.

2017.7.27 - Podsumowanie pierwszego półrocza aktywności sołtysów

Co roku, w okresie wakacyjnym, podsumowujemy prace, które wykonują sołtysi dysponujący środkami finansowymi w ramach tzw. rezerwy sołeckiej. Rezerwa sołecka to część budżetu gminy, którą rozporządzają według własnego uznania, realizując tym samym najpilniejsze potrzeby swoich Mieszkańców. Wielkość nakładów jest dużo wyższa dzięki współpracy z Wójtem Gminy. Współfinansowanych jest wiele znaczących inwestycji, które rozwiązują sołeckie problemy. Również w tym roku sołtysi nie próżnują. W Spytkowicach wyremontowano drugą część drogi "za zamkiem" oraz drogę pod wał w ciągu ul. Brzestowej.

2017.7.21 - Rankingi, zestawienia... - Gmina Spytkowice w czołówce

Kolejne rankingi przemawiają na naszą korzyść. W piątkowym wydaniu Gazeta Krakowska opublikowała zestawienie na temat skuteczności w pozyskiwaniu środków z funduszy unijnych i rządowych przez poszczególne gminy w powiatach oświęcimskim i wadowickim. Z opublikowanego rankingu wynika, że Gmina Spytkowice znalazła się na drugim miejscu w powiecie wadowickim oraz na czwartym miejscu biorąc pod uwagę oba powiaty. W powiecie wadowickim musieliśmy uznać wyższość Gminy Wieprz, a w powiecie oświęcimskim lepszy wskaźnik miały tylko Gmina Kęty oraz Gmina Brzeszcze.

2017.7.21 - Zmodernizowany most kolejowy w Miejscu

W listopadzie 2016 roku na terenie Spytkowic doszło do niebezpiecznego zdarzenia. W godzinach popołudniowych Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego otrzymał informację o wycieku toksycznego środka - fosforu - z cysterny kolejowej na stacji węzłowej w Spytkowicach. Mimo, iż w ostatecznym rozrachunku okazało się, że zagrożenie wybuchem nie istnieje, wydarzenie to było idealnym pretekstem do rozmów na temat stanu technicznego linii kolejowej nr 103 na trasie z Alwerni do Spytkowic oraz bezpieczeństwa przewożonych po niej substancji.

2017.7.17 - Sport to zdrowie... - rozpoczynamy kolejną inwestycję

Całkiem niedawno pisaliśmy o trwającym remoncie szkół z terenu gminy. Termomodernizacja to jednak nie jedyna inwestycja, na której skorzystają nasze placówki oświatowe. W czerwcu podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej na budowę boisk sportowych przy ul. Floriana w Miejscu oraz przy ul. Wiślanej i ul. Szkolnej w Spytkowicach. Przedmiot zamówienia obejmuje m. in. wykonanie projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.

2017.7.14 - 32 Piesza Pielgrzymka z Wadowic do Częstochowy

14 lipca po raz 32. wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Wadowic na Jasną Górę. W drogę do Częstochowy udało się ponad 300 osób, które w ciągu sześciu dni pokonają około 160 kilometrów. Każdy z nich podjął trud pielgrzymowania w osobistej intencji, nie zważając na trudne warunki atmosferyczne. Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystą mszą świętą odprawioną w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

2017.7.12 - Trwają remonty szkół!

Remonty szkół na terenie Gminy idą pełną parą. Po zakończeniu etapu "papierologicznego" przyszedł czas na fizyczne rozpoczęcie prac. Termomodernizacja placówek oświatowych w Spytkowicach, Ryczowie i Bachowicach rozpoczęła się w połowie czerwca. Prowadzona jest jednocześnie przez dwie firmy - WI-BA z Myślenic i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Monterin" z Katowic. Aktualnie trwają prace demontażowe i przygotowawcze.

2017.7.07 - Zakup wyposażenia dla Posterunku Policji w Spytkowicach

7 lipca 2017 roku w budynku Posterunku Policji w Spytkowicach miało miejsce spotkanie Wójta Gminy Mariusza Krystiana z Komendantem Powiatowym Policji w Wadowicach mł. insp. Włodzimierzem Warzechą, Zastępcą Komendanta Powiatowego mł. insp. Robertem Michną oraz Kierownikiem spytkowickiego Posterunku asp. szt. Mirosławem Rzońcą. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat bezpieczeństwa Mieszkańców Gminy Spytkowice, ale jednocześnie miało inne podłoże.

2017.7.04 - Stypendia za najlepsze wyniki w nauce

28 czerwca 2017 r. podczas Sesji Rady Gminy Spytkowice zostały wręczone stypendia za najlepsze wyniki w nauce. Wszyscy uczniowie w ramach Gminnego Programu Stypendialnego otrzymali stypendium w wysokości 500 zł. Wręczenia dyplomów oraz symbolicznych czeków dokonał Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian oraz Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski.

2017.7.03 - XXX Sesja Rady Gminy

28 czerwca 2017 roku odbyła się ostatnia przed wakacjami Sesja Rady Gminy. W obradach udział wzięło 13 Radnych, Wójt Gminy Mariusz Krystian, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, Kierownicy i Dyrektorzy jednostek organizacyjnych, Kierownicy referatów, Dyrektorzy szkół, Sołtysi wsi oraz uczniowie, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 wraz z rodzicami.

2017.6.23 - Powiatowe ćwiczenia ratowniczych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb i instytucji wspomagających

W dniach 20-21 czerwca 2017 roku na terenie Gminy Spytkowice w obrębie stacji kolejowej w Spytkowicach zorganizowano i przeprowadzono powiatowe ćwiczenia ratowniczych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb i instytucji wspomagających, w tym także jednostek z terenu naszej Gminy. Organizatorem szkolenia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, Urząd Gminy w Spytkowicach oraz Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

2017.6.22 - Projekt "Już pływam"

Już po raz czwarty uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Spytkowice w okresie od 14 marca do 29 maja br. uczestniczyli w projekcie pozalekcyjnych zajęć rekreacyjno - sportowych pn. "Już pływam". Projekt był kontynuacją przedsięwzięć mających na celu zagospodarowanie czasu wolnego uczniów małopolskich szkół podstawowych z klas I-VI poprzez ich udział w zajęciach pływania prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów pod nadzorem ratowników na krytych pływalniach. W godzinach przeznaczonych na naukę pływania na Krytej Pływalni "DELFIN" w Wadowicach brało udział łącznie 60 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Spytkowice.

2017.6.21 - Nauczyciele odebrali mianowanie

W dniu 19 czerwca br. w Urzędzie Gminy Spytkowice trzech nauczycieli otrzymało awans na stopień nauczyciela mianowanego. Do grona nauczycieli mianowanych zatrudnionych w szkołach Gminy Spytkowice dołączyli nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach: Katarzyna Simik, Sławomir Kowalczyk oraz Natalia Macięga.

2017.6.20 - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

18 czerwca 2017 roku na obiekcie sportowym WKS Victoria w Półwsi rozegrano Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy. W zawodach brało udział 5 Jednostek, z których rywalizowało 9 drużyn, w czterech kategoriach

2017.6.20 - IV liga wita! Orzeł Ryczów z awansem.

W ostatni weekend zakończyły się zmagania na lokalnych boiskach piłkarskich. Sezon 2016/2017 przejdzie do historii klubu z Ryczowa. Orzeł Ryczów zdominował rozgrywki oświęcimskiej "okręgówki" i w przyszłym sezonie zagra w IV lidze. Ryczowianie już w zeszłym sezonie zgłaszali aspiracje do awansu, jednak wtedy lepsza okazała się drużyna Unii Oświęcim. Orzeł, będąc beniaminkiem, zajął wówczas drugie miejsce. Już w tamtym czasie w kuluarach można było usłyszeć, że prędzej czy później IV liga w Ryczowie stanie się faktem.

2017.6.14 - Zakończenie remontu Orlika w Bachowicach

Z zakończonego niedawno remontu kompleksu boisk sportowych Orlik w Bachowicach cieszą się nie tylko jego użytkownicy, ale chyba przede wszystkim Wójt Gminy i pracownicy referatu inwestycyjnego Urzędu. Obiekt, od momentu powstania, czyli 2010 roku, stwarzał ogromne kłopoty. W momencie, gdy naprawiano pojawiające się uszkodzenia, odkrywano kolejne, które nie pozwalały w pełni korzystać jego możliwości. Ciągle występujące usterki spowodowały podjęcie działań mających na celu ich ostateczne usunięcie. W ramach zadania wykonano remont odwodnienia płyty boiska poprzez jego czyszczenie i wymianę uszkodzonych elementów. W celu zlikwidowania nierówności w warstwie wierzchniej zerwano leżącą na płycie boiska trawę, wyrównano podbudowę kamienną, a następnie ułożono ponownie zdemontowaną nawierzchnię. W trakcie finalizacji działań uzupełniono na niej granulat gumowy oraz piasek.

2017.6.14 - Zakończenie diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Ojca Rudolfa Warzechy. Otwarcie Muzeum Regionalnego

Kiedy w 2014 roku rozpoczynano prace przy budowie Muzeum Regionalnego w Bachowicach niewielu spodziewało się jaki będzie efekt końcowy całego przedsięwzięcia. Muzeum powstało w miejscu dawnej Żeńskiej Szkoły Gospodarczej im. Królowej Jadwigi, założonej w 1910 roku. Decyzją Wójta Gminy Mariusza Krystiana niszczejący obiekt wyremontowano, a właściwie odbudowano, ponieważ jego stan techniczny był katastrofalny. W miejscu tym zostały zgromadzone przedmioty, pamiątki i eksponaty upamiętniające trzy ważne dla naszych okolic i historii osoby tj.: ks. Prałata Franciszka Gołbę - budowniczego kościoła parafialnego, ale także oddanego sercem i życiem społecznika wspierającego w okresie międzywojennym rozwój oświaty, rolnictwa i rzemiosła, dr. Franciszka Stefczyka - pioniera polskiego ruchu spółdzielczego, założyciela Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych, wieloletniego współpracownika ks. Franciszka Gołby oraz Sługę Bożego Ojca Rudolfa Warzechę.

2017.6.14 - Dzień Dziecka 2017

Gminne obchody Dnia Dziecka już od kilkunastu lat mają miejsce w naszej gminie. W tym roku piknik dla dzieci, a zarówno ich rodzin odbył się na placu przy Muzeum Regionalnym w Bachowicach. Był to słoneczny dzień pełen radości, upominków, zabaw i słodkich niespodzianek, który rozpoczął się Mszą św. dla dzieci i rodziców w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach. Odprawił ją proboszcz tej parafii - ksiądz Franciszek Jeleśniański.

2017.6.12 - Mały jubileusz!

To już po raz piąty... Jak ten czas leci... Wydaje się, jakbyśmy dopiero wczoraj rozpoczęli naszą przygodę. A tu już "Czerwony Kapturek szukał Księcia", potem Książę znalazł "Kopciuszka". "Królewna Śniżka po nasemu" zmagała się z regionalizmami naszej mowy, a "Jaś i Małgosia" zrobili w konia Babę Jagę albo Chłopa. Tym razem zmierzyliśmy się z "Calineczką". Zmierzyliśmy się jest dobrym określeniem, bo wyzwanie było nie lada. Bowiem jedyną ludzką postacią w całej scenicznej menażerii była właśnie tytułowa Calineczka.

2017.6.6 - Gminna Biblioteka Publiczna niezmiennie w czołówce

Z opublikowanego niedawno przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie zestawienia bibliotek z terenu Powiatu Wadowickiego wynika, że Gminna Biblioteka Publiczna w Spytkowicach w dalszym ciągu osiąga bardzo wysokie wskaźniki. Co roku Główny Urząd Statystyczny bada wyniki bibliotek w dziesięciu kategoriach. Badanie to ma pokazać jak radzą sobie poszczególne instytucje i jaki jest poziom ich rozwoju. Bardzo dobre wyniki Gminnej Biblioteki nie są dla nas żadną niespodzianką, gdyż już od wielu lat nasza GBP znajduje się w czołówce tego rankingu.

2017.6.6 - Finalizacja prac przy budowie Domu Kultury w Miejscu

Powoli dobiega końca budowa Domu Kultury w Miejscu. Prace związane z powstaniem tego obiektu rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. Jest to największa inwestycja w sołectwie Miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. W obiekcie powstaje świetlica środowiskowa, pomieszczenia Koła Gospodyń Wiejskich oraz pomieszczenia Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z garażem na samochód bojowy. Z zewnątrz budynek już cieszy oko Mieszkańców. Dom Kultury znakomicie wpisuje się w krajobraz tej części miejscowości. Choć z pozoru niewielki, oferuje dużo przestrzeni do podejmowania wszelkich działań społecznych.

2017.6.2 - Kolejne jednogłośne absolutorium!

31 maja 2017 r. odbyła się XXIX Sesja Rady Gminy Spytkowice. Była to jedna z najważniejszych sesji w całym roku kalendarzowym, ponieważ Radni w trakcie obrad decydowali o udzieleniu absolutorium dla Wójta Gminy z tytułu wykonania budżetu Gminy Spytkowice za rok 2016. Radni poprzez udzielenie absolutorium informują czy akceptują podejmowane przez Wójta działania związane z wydatkowanie środków finansowych z budżetu Gminy.

2017.5.30 - Umowy podpisane!

Pozyskanie środków zewnętrznych na termomodernizację szkół było dla całej Gminy Spytkowice świetną informacją. Przypomnijmy - W sierpniu ubiegłego roku Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie kompleksowego remontu trzech placówek oświatowych. Pod koniec marca informowaliśmy, że wniosek został bardzo dobrze oceniony i w rezultacie Gmina otrzyma na to zadanie wsparcie z Funduszy Unijnych na kwotę ponad 3,5 mln złotych.

2017.5.25 - Vive la France! - wizyta Gminnej Orkiestry Dętej w partnerskiej Gminie Naours

Romantyczne spacery, słodko brzmiący język i wyborne wino - to z tym zazwyczaj kojarzy się nam Francja. Dla Gminnej Orkiestry Dętej, co chyba mogę śmiało stwierdzić w imieniu wszystkich jej członków, wspomnienie tego kraju będzie przynosiło jednak przede wszystkim wspomnienie serdeczności, uśmiechu i gościnności, której doświadczyliśmy na francuskiej ziemi, a dokładniej rzecz ujmując w miejscowości Naours, gdzie przywitał nas sprawujący pieczę nad tamtejszym merostwem Jean Michel-Bouchy , a przede wszystkim mieszkańcy tego uroczego miasteczka.

2017.5.8 - Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Ryczowie

2 maja to szczególna data w kalendarzu wszystkich Polaków. Tego dnia obchodzony jest w naszym kraju Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Kolory polskiej flagi nierozerwalnie towarzyszą dziejom historycznym naszego Narodu. Biel i czerwień od wieków prowadziły Polaków w najważniejszych wydarzeniach.

2017.5.8 - Obchody Dnia Strażaka OSP Spytkowice

2 maja strażacy z OSP Spytkowice obchodzili tegoroczny dzień swojego patrona, świętego Floriana. Jest to jeden z najważniejszych dni w roku dla strażaków-ochotników, a zarazem najlepsza okazja aby podziękować im za ofiarną służbę. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem kolumny strażackiej wraz z Gminną Orkiestrą Dętą do Kościoła Parafialnego, gdzie w trakcie mszy druhowie mogli w kazaniu usłyszeć jak ta służba drugiemu człowiekowi przybliża ich do własnego zbawienia. Po powrocie, na placu przed remizą OSP Spytkowice nastąpiły kolejne uroczyste elementy programu tego dnia.

Gmina Spytkowice 2008© Switchprojekt.