GMINA SPYTKOWICE położona jest w zachodniej części województwa małopolskiego i jest najdalej na północ wysuniętą częścią powiatu wadowickiego. Jej północną granicę stanowi obecne koryto Wisły, zaś w części południowej sięga po Pogórze Wielickie. Graniczy z gminami: Zator, Tomice, Brzeźnica, Alwernia i Czernichów. Zajmuje obszar o powierzchni 5156 ha i zamieszkuje ją ponad 10 tysięcy mieszkańców. W jej skład wchodzi sześć sołectw: Spytkowice, Ryczów, Bachowice, Miejsce, Półwieś i Lipowa. Gmina oddalona jest o 40 km od królewskiego miasta Krakowa i o 20 km od papieskich Wadowic. 

Przez gminę przebiega droga krajowa nr 44 Gliwice - Kraków oraz sieć dróg powiatowych. W Spytkowicach znajduje się węzłowa stacja kolejowa na skrzyżowaniu szlaków Oświęcim - Kraków i Wadowice - Trzebinia. Zróżnicowana rzeźba terenu, w północnej i środkowej części płaska i nizinna, a w południowej pagórkowata, poprzecinana siecią licznych wąskich i głębokich dolin oraz liczne walory przyrodniczo-krajobrazowe sprawiają, że Spytkowice należą do jednej z najbardziej malowniczych gmin tego obszaru.

Teren gminy jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych zabytków i innych atrakcji turystycznych. Miejscowy krajobraz charakteryzuje się dużą ilością wód, począwszy od stawów, a skończywszy na rzece Wiśle. Starorzecza i stawy rybne są ostoją ptactwa wodnego i doskonałym miejscem do jego obserwacji.

POŁOŻENIE GMINY

polozenie

MAPA GMINY (kliknij, aby powiększyć)

Mapa strona


ODLEGŁOŚCI DROGOWE:

  • Zator 5 km
  • Wadowice 20 km
  • Oświęcim 22 km
  • Kraków 40 km
  • Katowice 50 km 

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //