Zakończono remont Posterunku Policji w Spytkowicach

Pod koniec czerwca zakończono remont Posterunku Policji w Spytkowicach. Za kwotę ponad 25 tysięcy złotych wykonano najbardziej niezbędne prace remontowe. Wymieniono okna, instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Wykonano remont łazienki i podłóg. Doposażono posterunek w szafy i nowe urządzenia monitoringu ulicznego, co na pewno zwiększy skuteczność pracy i bezpieczeństwo w rejonach objętych monitoringiem. Zakończenie remontu było też okazją do spotkania Wójta Gminy Mariusza Krystiana z Komendantem Powiatowym Policji mł. inspektorem Piotrem Dziekanowskim, który na ręce Wójta Gminy złożył podziękowania za sfinansowanie przez Gminę wspomnianego remontu. Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat bezpieczeństwa Mieszkańców Gminy Spytkowice.
W Gminie będzie bezpieczniej

4 lipca 2016 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Wadowicach miało miejsce przekazanie przez Komendanta bryg. Pawła Kwarciaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach samochodu operacyjnego marki JEEP GRAND CHEROKE. Samochód pozwoli na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie działań ratowniczych w przypadku powstałych zagrożeń celem niesienia pomocy potrzebującym czy poszkodowanym Mieszkańcom Gminy, jak również osobom przebywającym na terenie naszej Gminy.

W przekazaniu uczestniczyli:
-Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP Spytkowice, a zarazem Wójt Gminy
Spytkowice - Mariusz Krystian
-Komendant Gminny OSP Spytkowice - Tadeusz Dębski,
-Wiceprezes Naczelnik OSP Spytkowice - Zbigniew Malaga,
-Wiceprezes OSP Spytkowice - Grzegorz Knapik,
-Członek OSP Spytkowice - Paweł Gołba.
Wizyta delegacji z partnerskiej gminy Naours

W dniach 23 do 30 czerwca br. w naszej gminie gościliśmy delegację z partnerskiej gminy Naours z Francji. Gości przywitał Wójt Gminy Spytkowice Pan Mariusz Krystian. Wizyta miała na celu poznanie gminy Spytkowice oraz jej najbliższych okolic. W programie wizyty znalazły się Wadowice, Kalwaria, Kraków, Wieliczka, Oświęcim, Zator, Wygiełzów, Spytkowice.

Popołudnie rozpoczęliśmy wizytą w Zespole Szkół nr 3 w Wadowicach im. ks. prof. Józefa Tischnera, w czasie której Dyrektor szkoły Pani Jolanta Satława zapoznała gości z funkcjonowaniem jednostki, przedstawiła w prezentacji wizytę uczniów tejże szkoły w Amiens, gdzie brali udział w warsztatach gastronomicznych. Wyraziła otwartość na dalszą współpracę i wymianę młodzieży.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym odbywało się nabożeństwo czerwcowe. Goście byli pod wrażeniem zarówno odbywającej się Mszy św. wraz z jej oprawą, jak i kościoła, którego historię przedstawił ksiądz proboszcz Józef Piwowarski.

Drugi dzień pobytu rozpoczął się od wizyty w Centrum Pomocy Dla Osób Niepełnosprawnych "Anioły na Górce" w Spytkowicach, podczas której Kierownik Pan Michał Latko opowiedział o miejscu oraz zaprezentował działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej. Następnie Goście udali się do fabryki obuwia w Stanisławiu Górnym, gdzie zwiedzili fabrykę i poznali technologię produkcji butów. Popołudniu nasi francuscy goście uczestniczyli w zorganizowanych po raz trzeci przez Gminny Ośrodek Kultury "Prezentacjach Artystycznych - "Kulturalne Pasje", w czasie których podziwiali występy taneczne, muzyczne i wokalne. Na zakończenie bardzo wyczerpującego dnia odbył się spacer po starorzeczach i stawach hodowlanych, w trakcie jego trwania zaprezentowano niezwykle urokliwe zakątki gminy.

Kolejny upalny dzień w którym udaliśmy się do Krakowa przyniósł wiele wrażeń. W towarzystwie przewodniczki goście mogli zobaczyć w Krakowie to, co turyści oglądają najczęściej, czyli Wzgórze Wawelskie, Katedrę, Trakt Królewski, Kościół Mariacki, Kazimierz. Był również czas wolny, podczas którego spacerując po rynku można było nabyć pamiątki. Co niektórzy podglądali w kawiarenkach trwający w tym czasie mecz, solidarnie kibicując Polsce.

W niedzielne przedpołudnie nasi goście udali się do Wadowic. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II, a następnie w towarzystwie przewodniczki zobaczyli Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz Sanktuarium św. Józefa i Klasztor Karmelitów Bosych. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas której nasi przyjaciele zapoznali się z historią klasztoru oraz zobaczyli najciekawsze miejsca i obiekty.

W planach znalazł się również Oświęcim, gdzie zwiedzaliśmy obóz Auschwitz-Birkenau. Wizyta w tym miejscu była dużym przeżyciem. Pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Największe wrażenie wywarł na wszystkich pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie przejechaliśmy z przewodnikiem do Brzezinki, gdzie podczas spaceru oglądaliśmy pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Wspólne rozmowy towarzyszyły nam do wieczora podczas wizyty w Parku Mitologii w Zatorze.

Wtorek upłynął na wizycie w Wieliczce. Podczas pobytu w tym miejscu odwiedzilismy tężnie solankowe, kopalnię soli oraz podziemne Muzeum Żup Krakowskich. Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy była idealna okazja, żeby poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór, odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni. Goście byli pod wielkim wrażeniem miejsca i jego historii, a w drodze powrotnej dzieli się wrażeniami z wycieczki.
Wieczorem odbyło się spotkanie przy grillu w czasie którego nasi goście mogli poznać odrobinę folkloru i doświadczyć polskiej gościnności kosztując tradycyjnych potraw. Dawka muzyki wydobywająca się z akordeonu podrywała wszystkich do wspólnych śpiewów. Zabawa w polsko-francuskim towarzystwie upłynęła w miłej atmosferze.

Przedpołudnie kolejnego dnia pobytu upłynęło na zwiedzaniu gminy. Nasi goście odwiedzili Centrum Sportu i Rekreacji i Pałac w Ryczowie, gdzie zapoznali się z historią obiektu oraz postacią generała Zygmunta Piaseckiego. Następnie złożyli wizytę na zamku w Spytkowicach, w którym mieści się Ekspozytura Archiwum Narodowego w Krakowie, gdzie Pan Maciej Mocniak opowiedział o historii obiektu i zapoznał gości z zasobem archiwalnym. Popołudniu nasi goście z gminy Naours zwiedzili skansen w Nadwiślańskim Parku Etnograficzny w Wygiełzowie oraz ruiny zamku Lipowiec. Mogli tu poznać dawne życie na polskiej wsi, które jak się okazało podczas zwiedzania nie różniło się wiele od życia na dawnej francuskiej wsi.

Ostatni dzień wizyty to praktycznie spotkanie na walizkach - bezpośrednio przed wyjazdem na lotnisko w Krakowie oraz wspomnienia z udanych i ciekawych wyjazdów, pożegnanie i wzajemne podziękowania.fotogaleria >>>>>>


I Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Pod Skrzydłami Anioła" Spytkowice 2016

I Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Pod Skrzydłami Anioła" Spytkowice 2016 przeszedł do historii! To był piękny dzień a pogoda na imprezę wprost wymarzona , goście również nie zawiedli. Po przywitaniu wszystkich zaproszonych gości, uroczystego otwarcia przeglądu dokonał ks. Bogdan Kordula Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W pierwszej edycji naszej imprezy wzięły udział trzy warsztaty terapii zajęciowej: Warsztat Terapii Zajęciowej z Zembrzyc, Warsztat Terapii Zajęciowej z Zebrzydowic i nasz WTZ. Po raz pierwszy odwiedziły nas i wystąpiły przed naszą publicznością trzy domy pomocy społecznej: DPS im. Św. Ojca Rafała Kalinowskiego z Wadowic, DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej z Zatora i DPS im. Św. Brata Alberta z Izdebnika. Bardzo dziękujemy za przybycie p. Andrzejowi Góreckiemu, Zastępcy Starosty Powiatu Wadowickiego, p. Mateuszowi Wełna-Kozioł sołtysowi Łączan, który przeczytał list od starosty Wadowickiego Bartosza Kalińskiego. Dziękujemy p. Barbarze Pindel-Polaszek dyrektor PCPR w Wadowicach i p. Katarzynie Dąbrowskiej, pracownik PCPR w Wadowicach. Bardzo dziękujemy p. Mariuszowi Krystianowi Wójtowi Gminy Spytkowice, jego asystentowi p. Adamowi Latko i p. Ewie Byrskiej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach. Bardzo chcielibyśmy, żeby organizowana przez nas impreza stała się imprezą cykliczną i już na stałe weszła do kalendarza wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Organizując takie wydarzenia chcemy promować talenty i umiejętności osób niepełnosprawnych a dając im możliwość pokazania się przed szerszą publicznością wzmacniać u nich poczucie własnej wartości.Pracownicy i Wychowankowie WTZ Spytkowicefotogaleria >>>>>>


Wyróżniono najzdolniejszych

29 czerwca 2016r. podczas Sesji Rady Gminy, już po raz czwarty wręczono stypendia za najlepsze wyniki w nauce uczniom szkół z terenu naszej Gminy. Do grona stypendystów w roku szkolnym 2015/2016 dołączyli uczniowie z następujących placówek oświatowych:

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach:
Oliwia Berniak - średnia ocen 5,36

Szkoła Podstawowa w Miejscu:
Gabriela Żmuda - średnia ocen 5,45
Angelika Szarek - średnia ocen 5,55


Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ryczowie:
Szkoła Podstawowa:
Amelia Kozioł - średnia ocen 5,36
Jakub Stokłosa - średnia ocen 5,36
Wiktoria Ściera - średnia ocen 5,36
Gabriela Borgiasz - średnia ocen 5,45
Jagoda Ciemiera - średnia ocen 5,45
Oliwier Czyżowski - średnia ocen 5,45
Aleksandra Matura - średnia ocen 5,45

Gimnazjum:
Martyna Mamcarczyk - średnia ocen 5,25
Wiktoria Mróz - średnia ocen 5,25
Aleksandra Brania - średnia ocen 5,33


Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bachowicach:
Szkoła Podstawowa:
Emilia Balonek - średnia ocen 5,30
Dominika Latko - średnia ocen 5,30
Julia Sierżęga - średnia ocen 5,36
Jakub Kajdas - średnia ocen 5,36
Oliwia Miarka - średnia ocen 5,50
Kamil Górkowy - średnia ocen 5,50
Zuzanna Orlik - średnia ocen 5,60


Gimnazjum:
Joanna Sieprawska - średnia ocen 5,29

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach:
Szkoła Podstawowa:
Julia Kostka - średnia ocen 5,36
Sebastian Rogóż - średnia ocen 5,36
Maciej Chlebicki - średnia ocen 5,36
Mateusz Mostowik - średnia ocen 5,36
Natalia Dukała - średnia ocen 5,36
Karol Biel - średnia ocen 5,45
Sara Rzońca - średnia ocen 5,45
Dawid Gniadek - średnia ocen 5,73

Gimnazjum:
Agnieszka Skwarczyńska - średnia ocen 5,20
Weronika Simik - średnia ocen 5,27
Alicja Machniak - średnia ocen 5,27
Anna Gara - średnia ocen 5,33
Joanna Pindel - średnia ocen 5,44
Aleksandra Sieprawska - średnia ocen 5,44
Daria Byrska - średnia ocen 5,53
Julia Jędrocha - średnia ocen 5,60
Aleksandra Mroczek - średnia ocen 5,67


Wszyscy uczniowie w ramach Gminnego Programu Stypendialnego otrzymali stypendium w wysokości 500 zł. Uroczystego wręczania dyplomów oraz symbolicznych czeków dokonał Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski oraz Radni Gminy Spytkowice. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników życząc dalszych sukcesów.fotogaleria >>>>>>


Akty mianowania dla nauczycieli wręczone

22 czerwca br. w Urzędzie Gminy Spytkowice czworo nauczycieli otrzymało awans na stopień nauczyciela mianowanego. Do grona nauczycieli mianowanych zatrudnionych w szkołach na terenie Gminy Spytkowice dołączyli: Grzegorz Dzidek nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach, ks. Wojciech Wylegała nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie oraz dwóch nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach : Joanna Różana oraz Kinga Warzecha. Przy wręczaniu zaświadczeń obecny był Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian – przewodniczący komisji, Pani Honorata Nowak-Kolec wizytator wadowickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, eksperci powołani do Komisji oraz Dyrektorzy szkół. Część uroczysta poprzedzona była egzaminem, w którym nauczyciele wykazali się wiedzą i umiejętnościami w zakresie edukacji i oświaty.
Projekt "Już Pływam"


Staraniem Wójta Gminy Spytkowice Mariusza Krystiana, po raz kolejny uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Spytkowice uczestniczyli w projekcie pozalekcyjnych zajęć rekreacyjno-sportowych pn. "Już pływam". Program jest realizowany od 14 marca 2016r. do 30 czerwca 2016r. przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w wysokości 14.800 zł oraz środków własnych gminy 19.981,43 zł.

Projekt jest kontynuacją przedsięwzięć mających na celu zagospodarowanie czasu wolnego uczniów małopolskich szkół podstawowych z klas I-VI poprzez ich udział w zajęciach pływania prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów pod nadzorem ratowników na krytych pływalniach. W 20 godzinach lekcyjnych przeznaczonych na naukę pływania na Krytej Pływalni w Piekarach brało udział łącznie 88 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Spytkowice. Dzięki udziałowi w programie uczestnicy zdobyli umiejętność pływania, poprawili sprawność fizyczną, a także zostały uwzględnione odpowiednie ćwiczenia dla dzieci z wadami postawy. Realizacja projektu "Już pływam" przyczyniła się do rozpropagowania aktywnych form wypoczynku wśród uczniów oraz umiejętnego zagospodarowania czasu wolnego. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach na pływalni.
"Jaś i Małgosia"

Dzień Dziecka obchodzi się 1 czerwca. Jednak imprezy, uroczystości i niespodzianki dla dzieci organizowane są niemal w każdym czasie. Jak co roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi wraz z zaproszonymi gośćmi, przygotowali małą niespodziankę dla dzieci małych i dużych. Było to przedstawienie baśni Braci Grimm pt. "Jaś i Małgosia". I choć sam fakt wystawienia przez Stowarzyszenie bajki, niespodzianką pewnie nie był, bo to już czteroletnia tradycja, jednak to co się wydarzyło, (jak zawsze) zapewne niejednego zaskoczyło. Na scenie bowiem pojawili się… we własnych osobach Wilhelm i Jakub Grimm, którzy postanowili nieco zmodyfikować swoje i nie tylko swoje baśnie. I tak oto obok Jasia, Małgosi i Baby Jagi (czy też Dziada) mogliśmy zobaczyć Babcię z Czerwonym Kapturkiem, Krasnoludki, Króla Kraka i Szewczyka Dratewkę. A wszystko zaczęło się od odesłania na wcześniejszą emeryturę Baby Jagi, Złej Królowej, Smoka i Wilka. A pretekstem było stwierdzenie, że dzieci nie chcą już słuchać bajek o wilku i smoku, a do tego nie lubią złych królowych, macoch i czarownic.

I wszystko byłoby dobrze gdyby nie okazało się, że bajki bez złych charakterów to już nie te same bajki. Jakoś tak w nich nudno, smętnie i bezbarwnie. Na szczęście Bracia Grimm doszli do wniosku, że zmiany nie zawsze są dobre. Tak więc musieli jeszcze raz zabrać się za napisanie swoich bajek.

Koniec końców Jaś i Małgosia spotkali w lesie Babę Jagę (albo Dziada). Przyrządzili z niej potrawę po grecku, wsadzili na czterdzieści minut do pieca, a sami szczęśliwie wrócili do domu. I wszystko dobrze się skończyło. Bo jak to mówią: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

W przedstawieniu udział wzięli:
Jaś - ks. Wojciech Wylegała (wikariusz parafii w Ryczowie)
Małgosia - Katarzyna Słowiak
Wilhelm Grimm - ks. Adam Ogiegło (proboszcz parafii w Ryczowie)
Jakub Grimm - Bożena Dańczak
Baba-Dziad - Lucyna Mendel-Brania
Zła Królowa - Jadwiga Ciemiera
Wilk - Zygmunt Kubas
Smok - Krzysztof Gierek (Prezes SPRiP, radny gminny)
Król Krak - Stanisław Maślona (sołtys Półwsi, radny gminny)
Szewczyk Dratewka - Elżbieta Szydłowska
Babcia - Barbara Batko
Czerwony Kapturek - Kamila Kozioł
Gajowy - Joanna Fliśnik
Krasnale - Ewa Maślona, Janina Koterwas (Prezes KGW w Ryczowie), Halina Maślona, Rozalia Klaja, Maria Kolasa, Klaudia Kowalska
Drwal - Wojciech R. Brania
Pierwsza Żona - Iwona Odrowąż
Druga Żona - Alicja Lach
W roli CHÓRU wystąpiły panie z KGW w Półwsi - Emilia Marczyńska, Bożena Jenczała, Krystyna Piórkowska, Zofia Maślona, Maria Fliśnik, Ania Ładoś, Elżbieta Szydłowska, a akompaniował im i aranżację muzyczną przygotował Damian Brania. Scenografia: Krzysztof Gierek, Maria Słowiak.
Dźwięk i efekty dźwiękowe: Tomasz Szymocha, światło: Piotr Malisz.fotogaleria >>>>>>


"Sportowa rywalizacja strażaków ochotników w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych Bachowice - 2016 "

12 czerwca 2016 roku na obiekcie sportowym LKS "BOROWIK" w Bachowicach rozegrano gminne zawody sportowo - pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy. W zawodach brało udział 5 Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z których rywalizowało 10 drużyn, w następujących kategoriach:
1. Seniorzy Mężczyźni,
2. Seniorki Kobiety,
3. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza MDP - Dziewczęta, Grupa wiekowa 10 - 16 lat,
4. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza MDP - Chłopcy, Grupa wiekowa 10 - 16 lat,


Sędzią Głównym zawodów był dh Tadeusz Dębski Komendant Gminny OSP Spytkowice.

Wyniki końcowe:
Kategoria Seniorzy:
1 Miejsce - OSP SPYTKOWICE,
2 Miejsce - OSP MIEJSCE,
3 Miejsce - OSP RYCZÓW,
4 Miejsce - OSP Półwieś,
5 Miejsce - OSP Bachowice.

Kategoria Seniorki:
1 Miejsce - OSP BACHOWICE,
2 Miejsce - OSP Spytkowice.

Kategoria Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze MDP - Dziewczęta 10 - 16 lat,
1 Miejsce - OSP BACHOWICE,
2 Miejsce - OSP Spytkowice.

Kategoria Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze MDP - Chłopcy 10 - 16 lat,
1 Miejsce - OSP BACHOWICE.

Zawody swym udziałem zaszczycili:
-Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Wadowicach - bryg. Jerzy Leśniakiewicz,
-Przedstawiciel Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Wadowicach - mł.asp. Maciej Walaszek,
-Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP Spytkowice - Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian,
-V-ce Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP Spytkowice - dh Zbigniew Malaga,
-V-ce Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP Spytkowice - dh Bogdan Suślik,
-Komendant Gminny OSP Spytkowice - dh Tadeusz Dębski,
-Radni Rady Gminy Spytkowice, Sołtysi oraz członkowie Rad Sołeckich oraz licznie zgromadzeni Mieszkańcy Gminy Spytkowice.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody, pamiątkowe puchary, dyplomy oraz medale.
Zawody uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa pod batutą Kapelmistrza Szymona Piątka.
Sprawozdawcą zawodów był pracownik Urzędu Gminy Spytkowice - inspektor Krzysztof Świergosz, który na bieżąco komentował poszczególne etapy rywalizacji strażaków i gorąco zachęcał do sportowego dopingu zgromadzoną licznie publiczność, której serdecznie dziękujemy za liczny udział w zawodach.fotogaleria >>>>>>


Patriotyczna Noc Muzeów

21 maja 2016 r. w Pałacu w Ryczowie odbyła się V Noc Muzeów. Organizatorami tej imprezy są Fundacja Pałac w Ryczowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie. W programie uroczystości znalazły się: występ uczniów z programem artystycznym Wolność, prezentacje Żywych obrazów, konkurs puzzli, pokaz światła i dźwięku.

Ojczyzna - taki temat obrano na V jubileuszową Noc Muzeów. Wątki patriotyczne przejawiały się w pięknym montażu słowno-muzycznym pt. Wolność. Uczniowie przybliżyli nam historię walki o godne miejsce Polski w świecie, starania, które miały doprowadzić do wyzwolenia kraju i właściwą troskę o współczesne rozumienie życia w wolności. Program patriotyczny młodzi wystawili pod kierunkiem pani Joanny Jędry, Agnieszki Rybarczyk i Adama Krystiana.

Kolejny motyw patriotyczny odsłoniła prezentacja Żywych obrazów. W konkursowych zmaganiach wystąpili: historycy sztuki z Krakowa - dwoje jurorów Nocy Muzeów z 2015 r.: Anna Baranowa i Radosław Doboszewski wraz z Anną Krzyżanowską z obrazem Jana Matejki - Otrucie Królowej Bony, Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi z dziełem Piotra Stachiewicza - Fundacja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Krakowie - ofiarowanie klejnotów oraz nauczyciele ryczowskiej szkoły z dziełem Żałobne wieści z cyklu Polonia Artura Grottgera. Okazało się, że właśnie nauczyciele z Ryczowa przygotowali bezkonkurencyjną prezentację. Zwyciężyli w konkursie publiczności i w ocenie jurorów. Komisję oceniającą tworzyli tym razem uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ryczowie: Marcelina Michalec, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w ZSP w Ryczowie i zarazem przewodnicząca jury, Natalia Walkowicz, Karolina Wąsik, Martyna Mamcarczyk i Mariusz Gawęda. Jury oceniało: staranność wykonania, wierność oryginałowi, inwencję i pomysłowość wykonania oraz ogólne wrażenie. Ogromnie cieszy fakt, że werdykt jury pokrył się z oceną publiczności.

W tym samym czasie cztery grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej z Ryczowa zmierzyły się z trudnym zadaniem układania puzzli przepięknych dzieł wielkich artystów. Zadanie było niemożliwe do wykonania jednego wieczoru, a uczniów wyraźnie zniechęcało 1000 części obrazu. Niemniej należy docenić szóstoklasistów za wytrwałość i zgodną pracę.

W imprezie, która była podsumowaniem dotychczasowych edycji, pani Marta Tarabuła, prezes Fundacji Pałac w Ryczowie, podziękowała za wierną współpracę Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu - dyrektorowi, nauczycielom, instruktorowi muzycznemu, uczniom szkoły oraz wszystkim uczestnikom Żywych obrazów. Prezentacje Żywych obrazów z poprzednich lat znalazły się w książce "Noc Muzeów" i kalendarzach na 2017 r.

Na zakończenie wyjątkowej Nocy muzeów odbył się pokaz światło i dźwięk, który przywoływał "duchy" wielkich Polaków zasłużonych dla Polski, przedstawionych na fasadzie pałacu: Marii Konopnickiej, Marii Curie-Skłodowskiej, Heleny Modrzejewskiej, Mikołaja Kopernika, Wacława Sierpińskiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Jana Matejko, Jana Pawła II.

Nad całą imprezą czuwali wolontariusze - uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ryczowie pod opieką pań Doroty Kaszuby i Marii Kolasy, w przerwach uatrakcyjniali czas uczniowie klas II SP, którzy zaprezentowali dworski menuet, przygotowany z panią Teresę Kusior.


Dorota Fryc-Piętak
Zakończono budowę Kaplicy Cmentarnej w Spytkowicach

W Spytkowicach, już niebawem wszystkie ceremonie pogrzebowe będą odbywać się w nowo wybudowanej Kaplicy Cmentarnej. W ostatnich dniach zakończyły się prace wykończeniowe wspomnianego budynku. Podróżujący drogą krajową nr 44 w stronę Krakowa mogą już podziwiać nowy budynek Kaplicy. Po lewej stronie wspomnianej drogi, tuż za cmentarzem widnieje bardzo piękna, wybudowana zgodnie z obecnie obowiązującymi trendami architektonicznymi Kaplica Cmentarna. Zaprojektowana bardzo starannie przez architektów bardzo ślicznie w pisuje się w otaczający krajobraz.

Chociaż z daleka trudno to zauważyć kubatura budynku to całkiem imponująca wielkość - sięga, bowiem ponad 1480 m3. Powierzchnia całkowita to 253 m2, co w generalnym rozrachunku daje blisko 194 m2 powierzchni użytkowej. Na tejże powierzchni rozlokowano i urządzono 13 pomieszczeń podzielonych na dwie części tj. część ogólną oraz pomocniczą. W części głównej mieści się "sala eksportacji", w której będzie odbywać się główna część ceremonii. Sala ta bez trudu pomieści ponad 100 uczestników pogrzebu. Część pomocnicza, to pomieszczenia gospodarcze, techniczne w tym chłodnia, a także sanitariaty. Cały budynek został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Wokół niewielki parking umożliwiający postój tylko dla obsługi oraz plac manewrowy niezbędny do właściwego przygotowania ceremonii. Uczestnicy pogrzebu swoje samochody mogą pozostawić na niedawno urządzonym placu postojowym zlokalizowanym od strony ul. Słonecznej.

Inwestycję rozpoczęto w lipcu 2014 roku. Jednak ze względu na kłopoty finansowe głównego wykonawcy, który ogłosił upadłość roboty zostały przerwane. Po zinwentaryzowaniu wykonanych robót rozpisano kolejny przetarg i wyłoniono nowego wykonawcę, który od października 2015 roku kontynuował inwestycję bez większych problemów. Wartość robót to kwota blisko miliona złotych. Całość została sfinansowana z budżetu Gminy Spytkowice.

Sam pomysł wybudowania Kaplicy Cmentarnej powstał 2011 roku, chociaż o takiej konieczności wiedzieliśmy znacznie wcześniej obserwując lub uczestnicząc w ceremoniach pogrzebowych. Przed rozpoczęciem samej inwestycji musieliśmy się do niej przygotować: uporządkować sprawy własności gruntów, wykonać projekt, uzyskać stosowne zezwolenia. Równocześnie trawy działania zmierzające do pozyskania gruntów z przeznaczeniem na miejsca postojowe obok cmentarza, a także były realizowane duże, kosztowne, ale równie potrzebne i niezbędne inwestycje gminne. Budowa Kaplicy, chociaż realizowana z pewnym opóźnieniem dobiegła końca i na pewno będzie służyć wszystkim mieszkańcom Spytkowic, jak również całej Gminy. - wyjaśnia i komentuje Mariusz Krystian, Wójt Gminy Spytkowice.
Ekspansja Gminnej Biblioteki Publicznej

Niemal, co roku informujemy o sukcesach w działalności bibliotekarskiej naszej Gminnej Biblioteki Publicznej świadczących o właściwym rozwoju i znakomitej pracy. Wiele wskazuje na to, że ta tendencja zostanie utrzymana. Gminna Biblioteka Publiczna w Spytkowicach zyskała nowe lokum. Mieszkańcy Ryczowa, Półwsi będą mogli, już niebawem korzystać z wyremontowanego pomieszczenia po Punkcie Pocztowym, który mieścił się obok Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w tym sołectwie. Za sprawą generalnego remontu wspomniane pomieszczenie zostało przekazane Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach. Dzięki temu biblioteka zyskała dodatkowe 40 m2 na swoją działalność. Oprócz regałów książkowych i dodatkowego miejsca na spotkania, przygotowano trzy stanowiska komputerowe.

Prace remontowe wykonano w systemie gospodarczym zatrudniając m. in pracowników interwencyjnych. Zakres robót oprócz tradycyjnego odnawiana ścian (gipsowania i malowania), obejmował również wykonanie instalacji elektrycznej, sanitariatów i ułożenie podłogi. To, co udało się zrobić można obejrzeć na zamieszczonych fotografiach.
Dni otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte FE na obiekcie Centrum Sportu i Rekreacji w Ryczowie można zaliczyć do udanych. Obiekt, którego budowa była współfinansowana z Unijnego Programu, jest niewątpliwie godny pozazdroszczenia. Środki te pochodziły z Programu Operacyjnego Ryby. Tę część pieniędzy Gmina pozyskała za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Dolina Karpia".
Centrum Sportu i Rekreacji w Ryczowie to nowoczesny kompleks, na którym można trenować różne dyscypliny sportu. Jest boisko do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki i koszykówki, kort tenisowy, siłownia na otwartym powietrzu, plac zabaw. Całość obiektu otacza bieżnia lekkoatletyczna. Jest również budynek z zapleczem gospodarczym i szatniami.

W ramach Dni Otwartych FE na obiekcie tym odbyły się rozgrywki o Puchar Wójta Gminy Spytkowice. Pogoda dopisała a więc zabawa była świetna. Pomimo, iż turniej rozgrywany był w formie zabawy, duch rywalizacji tkwił mocno w zawodnikach. Spotkanie to było również doskonałą okazją do integracji międzyszkolnej. Po zakończonej rywalizacji drużyny odebrały puchary ufundowane przez Wójta Gminy Spytkowice p. Mariusza Krystiana.
Wśród chłopców rozgrywających mecze w piłkę nożną, czwartą pozycję zajęła drużyna z ZSP Bachowice, która przegrała walkę o trzecią lokatę z ZSP w Ryczowie. Na drugiej pozycji uplasowała się drużyna ze SP w Miejscu, natomiast zaszczytne pierwsze miejsce przypadło ZSP w Spytkowicach.
Dziewczęta natomiast rywalizowały w piłce siatkowej. Na czwartym miejscu znalazła się drużyna ze SP w Miejscu, która uległa w walce o trzecią lokatę z ZSP w Bachowicach. Finał okazał się szczęśliwy dla drużyny z ZSP w Ryczowie, która pokonała ZSP w Spytkowicach tym samym stawiając koleżanki na drugim miejscu.

Zaproszenie na obiekt przyjęły również dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Promyczek". Dużo radości podczas zabawy towarzyszyło i tym najmłodszym. Z pomalowanymi buźkami biegały uśmiechnięte po placu zabaw. W chwilach wytchnienia malowały kolorowymi farbami kartonowe kwiaty. Po zabawie zmęczone wracały z opiekunami do przedszkola z zapasem słodyczy, a w rączkach powiewały im baloniki i chorągiewki, które przypominać im będą o Dniach Otwartych FE.

Dziękujemy zarówno zawodnikom, opiekunom jak i tym najmłodszym za udział w imprezie, która na pewno przyczyniła się do stwierdzenia, iż ruch to zdrowie!
"W trosce o nasze bezpieczeństwo"

W dniu 9 maja 2016r. odbyły się eliminacje gminne XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "W trosce o nasze bezpieczeństwo" organizowanego przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej - Szefa Obrony Cywilnej Kraju.

W etapie gminnym konkursu złożono 63 prace, które zostały przygotowane przez uczniów ze szkół podstawowych z terenu naszej Gminy.

Komisja konkursowa w składzie:
Przewodniczący komisji - Pani Mira Sabatowicz
Członek komisji - Pan Grzegorz Giermek
Członek komisji - Pan Józef Ogiegło
dokonała oceny złożonych prac i przyznała nagrody następującym osobom:

uczniowie klas I - III szkół podstawowych
Grupa I
Weronika Machniak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach - I miejsce
Aleksandra Bartel - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach - II miejsce
Urszula Siembida - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach - III miejsce
Oliwia Orda - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - IV miejsce
Szymon Placek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - V miejsce

uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych
Grupa II
Oliwia Berniak - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach - I miejsce
Marta Wójtowicz - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - II miejsce
Roksana Berniak - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach - III miejsce
Martyna Ściera - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - IV miejsce
Karolina Placek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - V miejsce

uczniowie klas I-III gimnazjum
Grupa III
Katarzyna Bobak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - wyróżnienie

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.


III Koleżeński Bieg Spytkowicki

1 maja 2016r o godz. 12.00 wystartował III Koleżeński Bieg Spytkowicki. W tym roku biegacze rywalizowali na dystansie 8km a Nordic Walking na dystansie 5 km. Trasa biegła wzdłuż malowniczych terenów starorzecza Wisły. W imprezie sportowo - rekreacyjnej uczestniczyło ponad 30 osób. Wśród uczestników znaleźli się mieszkańcy Spytkowic i gmin ościennych. W tym roku jednym z uczestników był Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian, któremu serdecznie dziękujemy.
W kategorii biegowej pierwsze miejsce zdobył Tomasz Wójcik z miejscowości Rudze a w kategorii nordic walking zwyciężyła Agnieszka Mostowik ze Spytkowic. Po zakończonej rywalizacji odbyło się wręczenie pamiątkowych pucharów oraz losowanie nagród ufundowanych przez darczyńców. Podczas całego wydarzenia panowała miła przyjacielska atmosfera.
Na zakończenie III Biegu Spytkowickiego Wójt Gminy zaprosił wszystkich uczestników na Bieg Dożynkowy który odbędzie się w sierpniu, a organizatorzy zaprosili ponownie na IV Bieg Spytkowicki. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu Gminy Spytkowice na czele z Włodarzem. Wśród firm które wsparły nasze wydarzenie znalazły się: De Heus, wytwórnia napojów Sahara, Dinozatorland, Hotel Perła z Krakowa i Kwiaciarnia u Jacka. W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy uczestnikom za przybycie a Gminie Spytkowice i darczyńcom za ufundowanie nagród. Podczas imprezy rozdawano odblaski w ramach akcji Świeć Przykładem przekazane przez IPA Kalwaria. Podziękowanie należy się również Oddziałowi Archiwum Państwowego w Spytkowicach za udostępnienie terenu przy zamku. III Bieg Spytkowicki zabezpieczali ratownicy medyczni z firmy Fantom.

Leszek Papierski, Andrzej KoziołDoskonalenie gastronomicznych umiejętności we Francji (17 - 24 kwietnia 2016r.)

Dzięki współpracy Zespołu Szkół nr 3 w Wadowicach z Gminą Spytkowice, której partner Gmina Naours we Francji zadeklarowała przeprowadzenie warsztatów gastronomicznych, zrealizowany został projekt partnerski.
W dniach od 17 do 24.04.2016 młodzież mieszkająca w Gminie Spytkowice wyjechała do Amiens.
Pobyt był bardzo ciekawy, wypełniony wycieczkami, spotkaniami oraz warsztatami kulinarnymi. Podczas pobytu zwiedziliśmy północne wybrzeże Francji, miejsca pamięci związane z I wojną światową, miejscowości Amiens i Naours.
W pierwszy dzień pobytu uczestniczyliśmy w kolacji zorganizowanej przez mieszkańców Naours, podczas której mogliśmy spróbować regionalnych produktów.
We wtorek uczestniczyliśmy w warsztatach gastronomicznych w szkole St. Marten. W trakcie warsztatów uczniowie pod kierunkiem specjalistów przyrządzali potrawy kuchni amerykańskiej: soczyste żeberka, pieczone ziemniaki, mini hamburgery oraz przepyszny deser bananowy.
W środę grupa polska wraz z młodzież francuską pod opieką J. M. Bouchy odkrywała uroki targu z mnóstwem regionalnych produktów, zwiedzała Amiens m.in. katedrę, starą część miasta, teren ogrodów, muzeum Juliusza Verne'a, jedyną w Europie szkołę cyrku Juliusza Verne'a.
Na obiad jedliśmy typowe francuskie "mule", wołowinę po burgundzku oraz przepyszny tort kawowy.
Czwartek poświęcony był miejscom pamięci, które związane są z I wojną światową.
W piątek ponownie grupa spotkała się w szkole i uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, podczas których wykonano potrawy kuchni francuskiej. Przystawką były wędzone ryby z dipem ziołowym, jako danie główne serwowano turbota w sosie rybnym ze smażonymi ziemniakami oraz langusty, a na deser przepyszną tartę cytrynową.
W sobotę czas upłyną na zwiedzaniu Naours m.in. podziemnego miasta, starego kościoła. Podczas pobytu można było obserwować, jak spędza czas wolny lokalna społeczność.
Końcowym punktem programu była uroczysta kolacja wraz z mieszkańcami Amiens.
W niedzielę ze smutkiem i łzami pożegnaliśmy naszych gospodarzy.
Merci.
Przez cały czas pobytu towarzyszył nam mer, a jednocześnie nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w szkole St. Martin - Jean Michel Bouchy, pan Daniel Dyrka- Polak mieszkający od dziecka we Francji, który umilał nam czas opowieściami z dawnych wojennych lat oraz pani Isabelle i pan Jean Pierre, którzy opiekowali się grupą oraz przygotowywali poczęstunek podczas wycieczek.
Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Spytkowice Panu Mariuszowi Krystianowi oraz merowi Naours - Jean Michel Bouchy za możliwość spędzenia niezapomnianych chwil.
Z nadzieją myślimy o kontynuowaniu współpracy z francuskimi przyjaciółmi w niedalekiej przyszłości.

Uczestnicy Warsztatów Gastronomicznych we FrancjiPierwsze wypłaty 500+ już na kontach!


Pierwszy miesiąc po wprowadzeniu Programu Rodzina 500+ jest bardzo udany! Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Spytkowicach przyjął łącznie 570 wniosków na świadczenia wychowawcze. Łączna kwota jaką wypłacono wyniosła 270 450 zł dla 541 dzieci z terenu Gminy Spytkowice !
Rządowy Program 500+ to największe wsparcie państwa dla rodzin ostatnich lat.
Pomoc ta jest szczególnie ważna dla wszystkich rodzin, które dzięki otrzymanym środkom w znacznym stopniu pomogą w przejęciu ciężaru utrzymania dzieci i podreperują domowy budżet. Jest to nie tylko korzyść materialna, ale również szansa i inwestycja na lepszą przyszłość.
I Ty możesz zostać ratownikiem

14 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Spytkowicach odbył się międzyszkolny etap XI edycji Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych ,, I ty możesz zostać ratownikiem". Turniej organizowany jest od 2005 roku przez Komendę Powiatową Policji w Wadowicach.

Główną ideą corocznego spotkania jest zdobywanie przez młodzież szkolną wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, opanowanie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, a także podnoszenia świadomości i umiejętności niezbędnych do ratowania życia ludzkiego.

Turniej składał się z dwóch części, teoretycznej: testu wiedzy oraz praktycznej: trzech scenek z pozorantami, którymi byli harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej, odgrywający rolę poszkodowanych. W trakcie turnieju rywalizowało ze sobą trzynaście drużyn z terenu gmin: Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona i Spytkowice. W przerwie między kolejnymi rywalizacjami zarówno goście jak i wszyscy zawodnicy mieli możliwość odpocząć przy poczęstunku zorganizowanym wspólnie przez Policję w Wadowicach oraz dyrektora Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Spytkowicach Panią Marię Mróz.

Zwycięską drużyną w gminie Spytkowic i jednocześnie całego turnieju międzygminnego okazali się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Spytkowicach: Eliza Grabarczuk, Aleksandra Mroczek, Michał Spisak, Piotr Gołba, przygotowani przez nauczyciela wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa Pana Mateusza Wawro.

Najlepsze drużyny w gminie zostały obdarowane nagrodami ufundowanymi przez wójtów gmin i burmistrzów miast. Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe dyplomy. Naszą drużynę obdarował Pan Mariusz Krystian Wójt Gminy Spytkowice.

Zwycięzcą życzymy powodzenia i sukcesów w FINALE , który odbędzie się 17.05.2016 r. w Gimnazjum nr 2 w Andrychowie.

Poniżej wyniki klasyfikacji poszczególnych drużyn

1 miejsce - Gimnazjum w Spytkowicach
2 miejsce - Gimnazjum w Przytkowicach
3 miejsce - Gimnazjum w Barwałdzie Górnym
4 miejsce - Gimnazjum w Kalwarii Zebrzydowskiej
5 miejsce - Gimnazjum w Lanckoronie
6 miejsce - Gimnazjum w Brodach
7 miejsce - Gimnazjum w Stanisławiu Dolnym Kępki
8 miejsce - Gimnazjum w Zebrzydowicach
9 miejsce - Gimnazjum w Ryczowie
10 miejsce - Gimnazjum w Bachowicach
11 miejsce - Gimnazjum w Izdebniku
12 miejsce - Gimnazjum w Leńczach
13 miejsce - Gimnazjum w Barwałdzie Średnim101 rocznica urodzin Pani Marii Sołtys

Najstarsza mieszkanka Gminy Spytkowice - pani Maria Sołtys 2 kwietnia 2016 roku obchodziła swoje 101 urodziny.

Z tej okazji Panią Marię, w jej rodzinnym domu w Spytkowicach, odwiedził Wójt Gminy Spytkowice Pan Mariusz Krystian, wraz z Kierownikiem Referatu Spraw Obywatelskich Panią Anną Dzidek, którzy wręczyli Jubilatce bukiet kwiatów, list gratulacyjny, słodycze oraz upominek. Wójt przekazał Jubilatce wyrazy szczególnego szacunku i uznania, życząc pomyślności i pogody ducha na kolejne lata życia.

Sędziwej Jubilatce towarzyszyła najbliższa rodzina: syn Michał wraz z żoną Weroniką, córka Krystyna oraz wnuczka Barbara.

Pani Marii wszyscy życzymy - 200 lat !!!
Wysoka forma Wiktorii i nadzieje na sukces Jakuba

Już od ponad roku nie mieliśmy żadnych wieści o naszych zawodnikach reprezentujących Małopolski Klub Karate OYAMA. Tym czasem nasi zawodnicy brali udział w najważniejszych turniejach, które odbyły się w roku 2015.

W maju 2015 roku w Wieliczce odbyły się bardzo prestiżowe, międzynarodowe zawody o Puchar Europy OYAMA IKF, w których na podium stanęli dwaj nasi zawodnicy tj.: w kategorii "Juniorzy Starsi do 70 kg" trzecie miejsce zdobył Ryszard Klaja z Ryczowa oraz również III miejsce w kategorii "Juniorzy Starsi +80 kg" - Michał Stanek. Dla obu naszych zawodników był to ostatni turniej w kategorii juniorskiej.

Jesienią 2015 roku swój wiosenny sukces (Mistrzostwa Polski Południowej - Tarnów, 25 kwiecień 2015) powtórzyła Wiktoria Sołtys. Startując w Pucharze Polski OYAMA TOP 2015 w Piotrkowie Trybunalskim, walcząc w kategorii "Juniorka Młodsza do 40 kg" - zdobyła II miejsce. W jej ślady poszedł młodszy kolega Jakub Sołtys (10 lat, zbieżność nazwisk przypadkowa). Występując po raz drugi w swojej karierze, walcząc w kategorii "Lekki Kontakt do 30 kg) powtórzył sukces z Mistrzostw Polski Południowej zdobywając, tak jak w tedy III miejsce.

Początek roku 2016 dla Wiktorii i Jakuba rozpoczął się bardzo obiecująco. Wiktoria zdobyła 12 marca "Puchar Podbeskidzia". Trzecie miejsca na podium w tych zawodach zdobyli również: Elżbieta Klaja, Remigiusz Ładoś, Kajetan Królikowski - wszyscy z Ryczowa. Tydzień później 19 marca Wiktoria ponownie stanęła na najwyższym podium. Tym razem zdobywając tytuł Mistrza Polski Południowej w swojej kategorii wagowo wiekowej.

Jakub Sołtys w oświęcimskim turnieju wywalczył drugie miejsce zdobywając tytuł "Wicemistrza Polski Południowej". W tych samych zawodach swój kolejny brązowy medal zdobyła Elżbieta Klaja z Ryczowa - tu należy przypomnieć - siostra naszych utytułowanych zawodników Grzegorza i Ryszarda Klaja.

Wysoka forma naszych zawodników i zawodniczek pozwala bardzo optymistycznie spojrzeć na zbliżający się kolejny turniej. Już w maju w Rzeszowie odbędą się kolejne Mistrzostwa Polski OYAMA Karate. Wszystkim, którzy zakwalifikowali się do tego turnieju, życzymy samych sukcesów i dobrego samopoczucia.
Zebrania Wiejskie w Sołectwach

Jak co roku w marcu lub kwietniu w każdym sołectwie odbywają się tzw. "zebrania wiejskie" również i w tym roku doszło do takich zebrań. W sobotę 16 kwietnia zebrania odbyły się w sołectwach: Lipowa, Miejsce i Spytkowice. W niedzielę 17 kwietnia spotkali się mieszkańcy: Bachowic, Ryczowa i Półwsi. Uczestniczyli w nich także: pan Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice, pan Jerzy Piórowski - Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice, Radni Rady Gminy reprezentujący dane sołectwo, Sołtysi Sołectw z przedstawicielami Rad Sołeckich. W Ryczowie i Półwsi w zebraniach uczestniczył Radny Rady Powiatu Wadowickiego Ryszard Mróz. W każdym sołectwie wśród przybyłych zaproszonych gości był obecny Kierownik Posterunku Policji w Spytkowicach asp.szt. Mirosław Rzońca wraz z dzielnicowymi danych sołectw.

Zebrania mają charakter głównie sprawozdawczy. W trakcie spotkania Mieszkańcy otrzymują obszerną informację na temat wydatków i inwestycji, jakie miały miejsce na terenie danego sołectwa. Przedstawiane są również plany działa na bieżący rok budżetowy. W tym roku dodatkowym stałym elementem wszystkich zebrań wiejskich było zatwierdzenie "Aktualizacji Planów Odnowy Miejscowości" - dokumentu niezbędnego do pozyskania środków pomocowych z Unii Europejskiej. Obecni mogli zapoznać się z zaprezentowanym dokumentem oraz zgłosić własne wnioski do tychże planów.

W Ryczowie dodatkowym punktem, który zadecydował o zwiększonej frekwencji była informacja przedstawicieli firmy Górażdże na temat planów uruchomienia żwirowni na terenie Sołectwa Ryczów. Jak nie trudno się domyślić temat wywołał dyskusję. Wśród obecnych na sali byli zarówno zwolennicy jak również przeciwnicy inwestycji. Co ciekawe inwestycja jest dopiero planowana - przedstawiono jedynie propozycje do przedyskutowania, a już budzi wielkie emocje. Inwestycja nie jest przesądzona i jako potencjalnie mogąca wpływać na środowisko musi być prowadzona z udziałem społecznym. Dlatego już trzeba zastanowić się jak wykorzystać tę szansę. Teren, o którym mowa był (od lat), jest i będzie przeznaczony na tego typu działalność. To czy zostanie spożytkowany dla dobra ogółu zależy od mieszkańców. Emocje nigdy nie są najlepszym doradcą. Na pewno wiele jeszcze trzeba będzie przemyśleć.

Już niebawem na naszej stronie internetowej pojawią się protokoły z Zebrań Wiejskich gdzie będzie można poznać więcej szczegółów tych corocznych spotkań.
"Umiem pływać"

Już po raz drugi staraniem Wójta Gminy Mariusza Krystiana Gmina Spytkowice przystąpiła do realizacji projektu "Umiem pływać". Program powszechnej nauki pływania jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I - III. Projekt realizowany w ramach zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży. W tym roku skierowany jest do 60 uczniów z terenu Gminy Spytkowice i ma na celu:

Program powszechnej nauki pływania jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Gmina Spytkowice na realizację programu nauki pływania otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Ogólna wartość projektu wynosi: 27.283,21 zł w tym:

W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie łącznie 20 godzin (45-minutowych) zajęć nauki pływania w okresie od 1 kwietnia 2016r. do 30 czerwca 2016r. w Parku Wodnym w Krakowie przez wykwalifikowanych instruktorów pod nadzorem ratowników.
Powstaje Strategia Gospodarcza Obszaru Doliny Karpia

Zachęceni sukcesem w realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Doliny Karpia i Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich, a także po opracowaniu przez Stowarzyszenie Dolina Karpia wspólnie z gminami tworzącymi ten obszar nowej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność na lata 2014 - 2020 - przystąpiliśmy do wspólnego opracowania kolejnego ważnego dokumentu. Tym razem do końca lipca tego roku ma powstać "Strategia rozwoju gospodarczego obszaru Doliny Karpia ze szczególnym uwzględnieniem turystyki, agroturystyki oraz stref aktywności gospodarczej w Zatorze oraz lokalnych produktów i marek lokalnych". Strategia obejmie obszar wszystkich gmin Doliny Karpia. Będzie przygotowana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner z Cieszyna, a finansowana jest z funduszy szwajcarskich w ramach projektu rozwojowego "Dolina Karpia - szansa na przyszłość - Partnerski Program Aktywizacji Społeczno - Gospodarczej i Promocji Przedsiębiorczości realizowany poprzez zastosowanie komplementarnych instrumentów pobudzających regionalny rynek pracy, wzmocnienie podmiotów gospodarczych oraz wykorzystanie lokalnych produktów w celu poprawy, jakości życia na obszarach wiejskich" - realizowanego przez gminę Zator. Strategia będzie stanowić materiał wyjściowy dla podejmowania działań rozwojowych i inwestycyjnych gmin, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Doliny Karpia, a przede wszystkim przyczyni się do wykorzystania obecnego i przyszłego potencjału turystycznego i gospodarczego naszego regionu. Dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wypełnienia ankiety, która pozwoli stworzyć ten dokument.
Wyniki inwentaryzacji przeprowadzonej w Gminie w ramach opracowania Planu Gospodarki Nisko-emisyjnej

Dziękujemy Mieszkańcom za aktywny udział w przygotowaniu Planu gospodarki nisko-emisyjnej dla naszej Gminy w postaci udziału w ankietyzacji. Dane z ankiety posłużyły do opracowania Bazowej Inwentaryzacji Emisji (BEI) – bazy danych zawierającej wyselekcjonowane i usystematyzowane informacje pozwalające na ocenę gospodarki energią w Gminie. 
W Gminie Spytkowice dominującą grupą paliw stosowanych przez gospodarstwa domowe na potrzeby cieplne jest węgiel. Pochodzi z niego 84% energii końcowej. Drugim paliwem co do wielkości zużycia jest gaz (ok. 11%). Pozostałe paliwa oraz energia odnawialna są wykorzystywane w Gminie w mało znaczącym stopniu.
Węgiel jest paliwem, które podczas spalania emitują najwięcej pyłów spośród dostępnych paliw. Z uwagi na ten fakt oraz dużą zawartość benzo(a)pirenu w pyle przyczyną przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłów (PM10 oraz PM2,5) oraz benzo(a)pirenu w Gminie jest właśnie spalanie paliw stałych w przestarzałych kotłach w sektorze budynków mieszkalnych.

Zidentyfikowane w Gminie problemy stanowiące podstawę do planowania działań na przyszłość

Problem 1

Niska emisja generowana przez obiekty i infrastrukturę komunalną. Inwentaryzacja w budynkach użyteczności publicznej wykazała braki w termomodernizacji. Żaden z obiektów nie korzysta z Odnawialnych Źródeł Energii. Źródłami światła ulicznego są głównie lampy sodowe. Część z nich musi zostać pilnie wymieniona.

Problem 2

Emisja generowana przez transport. Przez Gminę przebiega odcinek drogi krajowej nr 44, charakteryzujący się znaczącym ruchem samochodowym. Część z dróg powiatowych i gminnych wymaga inwestycji i remontów.

Problem 3

Niska emisja generowana przez gospodarstwa domowe. Niski poziom wykorzystania OŹE w gospodarstwach domowych. Jak wspomniano powyżej zdecydowana większość energii końcowej w tym sektorze (84% energii) pochodzi z węgla. Jego spalanie w kotłach o niskiej sprawności powoduje uwalnianie znacznej ilości pyłów i towarzyszących substancji szkodliwych, do powietrza. Mieszkańcy sygnalizują brak środków na realizację działań ograniczających zużycie energii w gospodarstwach domowych, zastąpienie źródeł tradycyjnych OŹE. Warunkują realizację inwestycji uzyskaniem dofinansowania.
Najczęściej wykorzystywanym przez ankietowane gospodarstwa domowe Odnawialnym Źródłem Energii są pompy ciepła (5% ankietowanych) oraz kolektory słoneczne (1,5% ankietowanych).

Problem 4

Niska emisja generowana przez przedsiębiorstwa działające w Gminie. Gospodarka gminy opiera się o podmioty sektora MSP. Znaczna część z nich to podmioty osób fizycznych, wykorzystujące infrastrukturę budownictwa mieszkaniowego.

Problem 5

Niewykorzystany potencjał zainteresowania realizacją zmian w gospodarstwach domowych. Ok 65% ankietowanych jest zainteresowanych podjęciem działań usprawniających w gospodarstwach domowych (lub nie wyklucza takiej możliwości). Największe zainteresowanie związane jest z instalacją nowego kotła węglowego, kolektorów słonecznych, kotła gazowego, kotła na biomasę. Badani rozważają instalację pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych i innych dostępnych na rynku technologii.

Już wkrótce przedstawimy Państwu kompletny dokument „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Spytkowice” z planowanymi do realizacji zadaniami.


Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Spytkowicach

W dniu 9 kwietnia 2016 roku w Domu Strażaka w Bachowicach odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Spytkowicach.
Obradom Zjazdu przewodniczył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego w Spytkowicach druh Mariusz Krystian.
Zjazd Gminny podsumował działalność Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy za minioną kadencję 2011 - 2016.

W Zjeździe uczestniczyli Delegaci - strażacy na Zjazd z poszczególnych OSP z terenu Gminy oraz Goście zaproszeni w osobach:
- Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach - bryg. Pawła Kwarciaka,
- Członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Z OSP RP w Małopolsce - Pana Antoniego Kwarciaka,
- Kierownika Posterunku Policji w Spytkowicach - asp. sztab. Mirosława Rzońcy,
- Radnego Powiatu Wadowickiego - Pana Ryszarda Mróz,
- Przewodniczącego Rady Gminy Spytkowice - Pana Jerzego Piórowskiego,
- Sekretarza Gminy - Pani Anny Przejczowskej,
- Inspektora ds. Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Gminy - Pana Krzysztofa Świergosz.

W trakcie Zjazdu Zarząd skupiający przedstawicieli ze wszystkich OSP z terenu Gminy przedstawiał sprawozdania ze swej działalności, jak również inne istotne informacje dotyczące bieżącej pracy. Bardzo ważnym punktem obrad były wybory nowego Zarządu na kadencję 2016 - 2021.

Prezes Zarządu przedstawił koszty, jakie Gmina wydatkowała na poszczególne OSP w minionej kadencji w zakresie utrzymania gotowości bojowej straży wraz z kwotami udzielonych dotacji na wsparcie działalności OSP oraz wydatki majątkowe na rozbudowę i modernizację bazy lokalowo - sprzętowej OSP. Środki finansowe na utrzymanie gotowości bojowej oraz doposażenie w niezbędny do działań sprzęt, w kadencji 2011 - 2015 zamknęły się ogólną kwotą 2,825.836,55 zł i była najwyższa w historii Gminy Spytkowice.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Przedstawiciele Rady Powiatu i Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Z OSP RP w Małopolsce wysoko ocenili działalność Strażaków Ochotników, ich szczególne zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym często z narażeniem własnego życia. Podkreślali, że jest to zaszczytna, społeczna służba na rzecz społeczności lokalnej.

Skład Zarządu Oddziału Gminnego OSP po dokonanych na Zjeździe wyborach na kadencję 2016 - 2021 przedstawia się następująco:
Prezes - Mariusz Krystian,
Wiceprezes - Zbigniew Malaga,
Wiceprezes - Bogdan Suślik,
Komendant Gminny - Tadeusz Dębski,
Sekretarz - Piotr Orkisz,
Skarbnik - Rafał Giermek,
Członek Zarządu - Arkadiusz Stańczyk,
Członek Zarządu - Marian Szarek,
Członek Zarządu - Marian Ryba,
Członek Zarządu - Łukasz Suślik,
Członek Zarządu - Paweł Kozioł,
Członek Zarządu - Damian Giermek,
Członek Zarządu - Józef Michalec,
Członek Zarządu - Grzegorz Knapik
Członek Zarządu - Maciej Sołtys,

Komisja Rewizyjna
Przewodniczący - Jan Góral,
Wiceprzewodniczący - Franciszek Ściera,
Sekretarz - Piotr Maślona,

Delegatami na Zjazd Oddziału Powiatowego wybrani zostali:
dh Tadeusz Dębski,
dh Zbigniew Malaga,
dh Łukasz Suślik,
dh Piotr Orkisz.
fotogaleria >>>>>>


Program Rodzina 500+, działamy sprawnie i skutecznie!


W ramach programu Rodzina 500+ Gmina Spytkowice sprawnie wydała pierwsze decyzje, które osobiście podpisał Wójt Gminy. Do 13 kwietnia przyjęto ponad 400 wniosków mieszkańców z czego 45 złożonych zostało elektronicznie za pośrednictwem bankowości internetowej. Pierwsze wypłaty świadczeń w ramach programu zrealizowane będą jeszcze w miesiącu kwietniu br.! Przyjmowanie wniosków odbywa się na bieżąco, bez zakłóceń i problemów technicznych.

"Rządowy program Rodzina 500+ to największy plan wsparcia rodzin od kiedy sięgam pamięcią. Dlatego staramy się robić wszystko, aby realizować go sprawnie- dla dobra rodzin zamieszkujących naszą Gminę. Jak na razie wychodzi nam to bardzo dobrze" - komentuje Wójt Gminy- Mariusz Krystian.

Przypominamy, że wnioski o wypłatę świadczenia Rodzina 500+ można składać od wtorku do piątku każdego tygodnia. W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przyjmowane będą w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Spytkowicach w sali wykładowej w godzinach: wtorek, czwartek i piątek w godz. 8.00-15.30; środa w godzinach 8.00-17.00 oraz w soboty tj.: 09 kwietnia 2016r. , 23 kwietnia 2016r. , 7 maja 2016r oraz 14 maja 2016r.; w godzinach 8.00-13.00
Projekt "Już Pływam"


Uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Spytkowice uczestniczą w projekcie pozalekcyjnych zajęć rekreacyjno-sportowych pn. "Już pływam". Trwający od 14 marca 2016r. do 30 czerwca 2016r. program realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Projekt pn. "Już pływam" jest kontynuacją przedsięwzięć mających na celu zagospodarowanie czasu wolnego małopolskich szkół podstawowych z klas I-VI, poprzez ich udział w zajęciach nauki pływania prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów pod nadzorem ratowników na krytych pływalniach.
W 20 godzinach lekcyjnych przeznaczonych na naukę pływania na Krytej Pływalni w Piekarach bierze udział łącznie 88 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z klas III - VI z Gminy Spytkowice.

Dzięki udziałowi w programie uczestnicy nie tylko zdobywają umiejętność pływania, ogólną sprawność fizyczną, ale uczą się także rozważnie i aktywnie spędzać wolny czas.


Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz w Bachowicach

Głównym powodem pobytu Księdza Kardynała była wizytacja parafii Bachowice. Wizytacja kanoniczna jest jedną z najważniejszych form pasterskiego posługiwania biskupa. Najważniejszym jej zadaniem jest spotkanie biskupa z duchowieństwem i wiernymi w celu bliższego ich poznania oraz zachęcenia do praktykowania wiary i życia chrześcijańskiego. Biskup powinien zatem osobiście wizytować całą diecezję albo jej część każdego roku, aby przynajmniej raz na pięć lat przeprowadzona została wizytacja w całej diecezji. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego.

Swój pobyt w Bachowicach Ksiądz Kardynał rozpoczął od Mszy św. o godz. 8.00. Wcześniej, przed wejściem do świątyni, został powitany przez proboszcza parafii ks. kanonika Franciszka Jeleśniańskiego i ks. dr. Kazimierza Kaczmarczyka. Potem, idąc główną nawą kościoła, przy śpiewie chóru parafialnego, pokropił wodą święconą licznie zgromadzonych wiernych. W imieniu całej wspólnoty parafialnej został przywitany przez Joannę i Stanisława Wójtowiczów z dziećmi.

Następnie Ksiądz Proboszcz przedstawił sprawozdanie z prac, które zostały zrealizowane od ostatniej wizytacji.. Wymienił najważniejsze inwestycje w parafii (dojazd do kościoła, parking, obejście kościoła, toalety, remont organów, renowacja tabernakulum) oraz to, co jest w najbliższych planach (ogrzewanie kościoła). Przedstawił również, jak wygląda życie parafii (katechizacja w szkole, nabożeństwa w roku liturgicznym), wspomniał o problemach (na 2000 mieszkańców we Mszy św. niedzielnej uczestniczy 900 osób, wielu jeździ do sąsiednich parafii).

Na zakończenie Mszy św. zgromadzone w świątyni małżeństwa odnowiły przyrzeczenia małżeńskie, a następnie każde z nich otrzymało indywidualnie błogosławieństwo Księdza Kardynała. Po Eucharystii Kardynał Dziwisz spotkał się z chórem, Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga i Różami Różańcowymi. Takie błogosławieństwo otrzymały również małżeństwa i rodziny zgromadzone na Mszy św. o godz. 10.30, po której Ksiądz Kardynał spotkał się ze scholą i służbą liturgiczną.

Kolejnym punktem wizyty Kardynała Stanisława Dziwisza w Bachowicach było poświęcenie Muzeum Regionalnego mieszczącego się w przebudowanym budynku dawnej szkoły rolniczej, którą założył ks. prałat Franciszek Gołba, budowniczy tutejszego kościoła i pierwszy proboszcz Parafii Bachowice. W progach Muzeum dostojnego Gościa przywitali w imieniu licznie zgromadzonych Mieszkańców i przedstawicieli Władz Gminy: Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice, Marian Szewczyk - Sołtys Bachowic, Radny Rady Gminy Spytkowice oraz Pani Lucyna Kozak - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bachowicach oraz Radna Rady Gminy Spytkowice. W imieniu najmłodszych Mieszkańców Bachowic powitalne kwiaty wręczyli Ania Jasińska i Łukasz Diprose.

Po poświęceniu obiektu Ksiądz Kardynał przekazał słowa uznania, w których zachęcał do pielęgnowania lokalnych tradycji i życzył wielu podobnych, cennych inicjatyw.

W planie wizytacji nie zabrakło również miejsca na spotkanie Kardynała Dziwisza z chorymi w ich domu oraz na odwiedzenie wielodzietnej rodziny. Następnie o godz. 15.00 Ksiądz Kardynał, wspólnie ze zgromadzonymi na cmentarzu wiernymi, modlił się Koronką do Bożego Miłosierdzia za zmarłych.

Swoją obecnością Kardynał Stanisław Dziwisz zaszczycił także Grono Pedagogiczne i Pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach. Ksiądz Kardynał wpisał się do księgi pamiątkowej i ofiarował szkole portret św. Jana Pawła II. Następnie udał się na spotkanie z członkami Rady Parafialnej.

Po spotkaniach przyszedł czas na najważniejszy moment wizytacji - Mszę Św., w trakcie, której uczniowie III klasy gimnazjum przyjęli Sakrament Bierzmowania. Sakrament ten jest dopełnieniem chrztu. Podczas Mszy Św. poprzez nałożenie rąk i namaszczenie krzyżmem przyjmujący Sakrament zostają umocnieni Duchem Świętym. Poprzez tę łaskę stają się świadomymi i odpowiedzialnymi członkami Kościoła Katolickiego.

fotogaleria >>>>>>


Wieczór pasyjny w Ryczowie

Wielki Post to czas wewnętrznego wyciszenia i duchowej refleksji nad sensem życia, śmierci i nadziei Zmartwychwstania. W niedzielę 13 marca 2016 r. o godzinie 18.00 zebrani w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie mieli okazję zadumać się nad tajemnicą Wielkanocy. Wieczór wypełniły śpiewy pieśni pasyjnych w interpretacji scholi Coram Deo et Hominibus ze Skoczowa pod dyrekcją Katarzyny Koziny oraz utwory instrumentalne wykonane przez Orkiestrę Klarnetową Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach, prowadzonej przez Bartłomieja Kozinę. Utworom muzycznym towarzyszyła recytacja fragmentów Dzienniczka Siostry Faustyny w wykonaniu Magdaleny Piekarczyk.

Wieczór Pasyjny okazał się źródłem głębokich przeżyć duchowych i wzruszeń dla słuchaczy. Odbył się pod patronatem pana Mariusz Krystiana - Wójta Gminy Spytkowice.

Ksiądz Adam Ogiegło - proboszcz ryczowskiej parafii, dziękując wykonawcom i wyrażając uznanie dla ich pracy i poziomu artystycznego, zaproponował zorganizowanie kolejnego koncertu.
Młodzieżówka strażacka rywalizowała w gminnych eliminacjach "OTWP - 2016 "

W piątek 4 marca br. w Domu Strażaka w Bachowicach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM". W turnieju udział brała młodzież z dwóch Jednostek OSP (Spytkowice, Bachowice), z których rywalizowało 24 uczestników, w następujących kategoriach:

  1. I grupa wiekowa (szkoły podstawowe),
  2. II grupa wiekowa (gimnazja),
  3. III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne).
Jury OTWP w składzie:
- Przewodniczący - Tadeusz Dębski
- Sekretarz - Piotr Orkisz
- Członek - Józef Michalec


Wyniki końcowe:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe):
1 Miejsce - Paweł ŚWIDERGAŁ - OSP SPYTKOWICE
2 Miejsce - Dominik STAŃCZYK - OSP BACHOWICE
3 Miejsce - Patrycja MOREK - OSP BACHOWICE


II grupa wiekowa (gimnazja)
1 Miejsce - Dominik ŚWIERGOSZ - OSP BACHOWICE
2 Miejsce - Patryk KITA - OSP SPYTKOWICE
3 Miejsce - Szymon MAJ - OSP BACHOWICE


III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
1 Miejsce - Filip KITA - OSP BACHOWICE
2 Miejsce - Krzysztof SMOLARZ - OSP BACHOWICE
3 Miejsce - Krystian SZAREK - OSP BACHOWICE


Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy pakiety promocyjne, które wręczali:


Nadmieniamy, że za zajęcie I-go miejsca w każdej kategorii nagrodą jest 14 dniowy pobyt w nadmorskiej miejscowości w strażackim obozie "Wakacje - 2016".

Zwycięzcy eliminacji gminnych wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które w bieżącym roku odbędą się w Przytkowicach.


Warto iść pod prąd - konferencja prasowa Wójta Gminy Spytkowice

W czwartek 11 lutego po raz pierwszy w historii Gminy została zorganizowana konferencja prasowa Wójta Gminy. W Sali Konferencyjnej Muzeum Regionalnego w Bachowicach z Wójtem Gminy spotkali się przedstawiciele mediów, a wśród nich redaktorzy Telewizji Kraków, Gazety Krakowskiej, Kroniki Beskidzkiej, Kuriera Wadowicko-Andrychowskiego, Wiadomości Powiatowych.

Konferencja zorganizowana pod hasłem: "warto iść pod prąd" była poświęcona podsumowaniu 5-cio lecia bezpłatnych porad prawnych oraz funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Okazuję się, że rozwiązania przyjęte w tych tematach przez Gminę Spytkowice były w ów czas nowatorskie i pionierskie chociaż dość mocno krytykowane. Bezpłatne porady prawne udzielane wszystkim zainteresowanym Mieszkańcom Gminy, w budynku urzędu, dwa razy w tygodniu do dnia dzisiejszego są rozwiązaniem pełniej zaspokajającym te właśnie potrzeby Mieszkańców. Wprowadzone przez ustawę porady prawne organizowane przez powiaty są przeznaczone dla ograniczonego grona odbiorców. To jest ta podstawowa i zasadnicza różnica.

Również gospodarka odpadami komunalnymi różni się od tych przyjętych przez większość samorządów w Polsce. Od Mieszkańców Gminy śmieci są odbierane dwa razy w miesiącu przez gminny Zakład Usług Komunalnych. Dzięki czemu udało się już osiągnąć wymagane poziomy odzysku odpadów wymagane przez ustawę w roku 2020. Warto zauważyć, że ciągle w Gminie Spytkowice obowiązuje jedna z najniższych stawek za odbiór odpadów segregowanych (5 zł od osoby). Dzięki podjętym w 2013 roku ryzykownym decyzjom udało się zatrzymać w " gminnym finansowym krwioobiegu" ponad 500 tys. zł. - w postaci wpływów budżetowych.

Trzecim poruszanym tematem konferencji była polityka rodzinna prowadzona przez gminny samorząd. Również w tym temacie rozwiązania przyjęte przez Gminę wyprzedziły te aktualnie proponowane na poziomie ustaw krajowych. Jako jedna z pierwszych w Polsce Gmina Spytkowice wprowadziła program pn. Karta Rodzina 3+ i własne becikowe. Aktualnie w Gminie trwają przygotowania do realizacji rządowego programu Rodzina 500+. Według bardzo wstępnych szacunków do rodzin uprawnionych (ok.1500 dzieci) trafi blisko 6,5 mln. zł. Wójt Gminy, Mariusz Krystian "nie widzi powodów, by mogły zaistnieć jakieś problemy z wypłatą tego wsparcia."
Zimowe turnieje piłki nożnej

Zarząd LKS "ASTRA" Spytkowice informuje ,że w sezonie zimowym po raz dwunasty z rzędu zorganizowano pięć halowych turniejów piłki nożnej w następujących terminach:

W VI edycji turnieju seniorów pod patronatem Przewodniczącego Rady Gminy Spytkowice wystąpiło 8 zespołów, wśród których najlepszy okazał się beniaminek klasy okręgowej - LKS Bobrek, który wyprzedził Orzeł Ryczów a na III miejscu uplasował się Znicz Sułkowice, IV miejsce - Astra Spytkowice, V miejsce - Halniak Targanice, VI - Skawa Podolsze,VII -Borowik Bachowice, VIII- Lachy Lachowice.

Tydzień później w piątek w turnieju o Puchar Wójta Gminy Spytkowice rywalizowali juniorzy starsi - rocznik 97 - gdzie na pierwszym miejscu uplasowala się I drużyna Astry Spytkowice, II miejsce zajęła drużyna Zatorzanki Zator a na III miejscu uplasował się II zespół Astry Spytkowice, kolejne miejsca zajęły : IV - Lachy Lachowice, V - Halniak Targanice, VI - Fablok Chrzanów wyprzedzając drużynę Borowika Bachowice, która zajęła VII miejsce, a stawkę zamknął zespół Skawy Podolsze.

W sobotę 30 stycznia rywalizowali Orliki - 10-latkowie - "Adamex Cup", gdzie wśród 10 zespołów najlepsza okazała się drużyna Lachy Lachowice, przed Unią Oświecim i Zatorzanką Zator. Kolejne miejsca zajęli: 4 -Gród Grodzisko, 5- Fablok Chrzanów, 6 - Astra Spytkowice, 7 - Skawa Podolsze, 8 - Szkółka Piłkarska Przeciszów, 9 - Borowikk Bachowice i 10- Sygnał Włosienica.

06 lutego odbył się turniej trampkarzy starszych "Adamex Cup" - rywalizowało 8 zespółw, wśród których najlepsza okazała się drużyna Unii Oświęcim przed Halniakiem Targanice i ASTRĄ SPYTKOWICE I. Ponadto wystąpiły zespoły: Zatorzanki Zator -(IV), Pobiedr Paszkówka(V) , II zespół Astry Spytkowice (VI), Borowik Bachowice(VII) i ostatnie miejsca zajęła drużyna Lachy Lachowice.

Zmagania na parkietach zakończono 20 lutego turniejem "Adamex Cup " - juniorzy młodsi rocznik 1999, w którym wystąpiło 8 zespołów. Rywalizacje zwyciężyła drużyna Zatorzanka Zator, która nadmienić należy nie przegrała żadnego meczu w turnieju ani też nie straciła ani jednej bramki. Na II miejscu uplasowała się druzyna Astry Spytkowice, która przegrała w całym turnieju tylko mecz z Zatorem 0:1. Trzecie miejsce zajęła druzyna Soły Oświęcim. Kolejne miejsca zajęli : IV-Wisła Łączany, V-Skawa Podolsze, VI-Hejnał Kęty, VII-Lachy Lachowice i na ostatnim miejscu uplasowała się druzyna Burza Roczyny.

Na zakończenie nadmienić należy, że na wszystkich turniejach zawodnicy i opiekunowie wszystkich drużyn zapewnione mieli napoje, drobne poczęstunki oraz obiad. Podczas wszystkich turniejów najlepsze III zespoły uhonorowane zostały bardzo okazałymi pucharami oraz medalami.

Cały cykl turniejów zorganizowano dzięki przychylności pana Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Spytkowice, pani Dyrektor Szkoły, panu Adamowi Kosowskiemu - prezesowi firmy Adamex, panu Grzegorzowi Fryc oraz firmie Ko-Bo ze Spytkowic za co należą się gorące podziękowania.Foto: B.Szpila


Rower dla Karola

Gmina Spytkowice na zasadzie współpracy z Małopolskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża, otrzymała trzykołowy rowerek rehabilitacyjny dzięki czemu mogliśmy pomóc rodzinie z terenu naszej Gminy, wychowującej niepełnosprawne dziecko. Trzykołowy pojazd jest dużym udogodnieniem dla osoby niepełnosprawnej, służy nie tylko do przemieszczania się, ale także pełni rolę sprzętu do rehabilitacji.

W trakcie przekazywania roweru Karol dokonał próbnej jazdy w obecności mamy i przedstawicieli Gminy Spytkowice. Obdarowana rodzina cieszyła się z prezentu, na ich twarzach pojawił się uśmiech.
Gminny Konkurs o tytuł "Mistrza Kaligrafii" w Bachowicach

22 lutego 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach odbył się Gminny Konkurs o tytuł "Mistrza Kaligrafii" pod honorowym patronatem Wójta Gminy Spytkowice zorganizowany przez panią Agnieszkę Harmatę i panią Elżbietę Marek.

W związku z podejmowanymi przez nas działaniami w ramach promowania języka polskiego, w ubiegłym roku szkolnym zorganizowałyśmy I Szkolny Konkurs o tytuł "Mistrza Kaligrafii", który cieszył się dużą popularnością. Wbrew naszym obawom udało się wyłonić zwycięzców, którzy w dobie komputerów potrafią jeszcze pięknie pisać atramentem. W tym roku postanowiłyśmy podzielić się dobrą praktyką z innymi szkołami z terenu gminy Spytkowice, by wzbudzać w młodych ludziach potrzebę obcowania z językiem ojczystym.

Na nasze zaproszenie odpowiedziało 24 uczniów z pięciu szkół, którzy reprezentowali: Wszyscy uczestnicy mogli popisać się pięknym pisaniem, wyczuciem estetyki oraz umiejętnościami manualno-plastycznymi. Oprócz przepisania tekstu ks. Jana Twardowskiego uczniowie starsi mieli wykonać inicjał pierwszej litery tekstu, natomiast młodsi uczestnicy musieli odwzorować ozdobny szlaczek. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było oczywiście pisanie piórem wiecznym na atrament. W celu zapewnienia obiektywnej oceny jurorów ukryto, kto jest autorem danej pracy. Były one podpisane dwucyfowym kodem zamiast imienia i nazwiska. Prace uczestników, według wcześniej ustalonych kryteriów, oceniała komisja w składzie: Komisja oceniająca prace obradowała bardzo długo, gdyż wszystkie prace konkursowe były staranne, a szczegóły decydowały o zwycięstwie. W końcu udało się jednak wyłonić zwycięzców w każdej kategorii wiekowej.
Wyniki konkursu:
Klasy I-III SP
I miejsce - Martyna Dębska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - 196,5 pkt.
II miejsce - Milena Suska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - 195,5 pkt.
III miejsce - Aleksandra Przystał - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach -191,5 pkt.
Klasy IV-VI SP
I miejsce - Aleksandra Janik - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach - 194 pkt.
II miejsce - Angelika Szarek - Szkoła Podstawowa w Miejscu - 193,5 pkt.
III miejsce - Oliwia Cichoń - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - 190 pkt.
Klasy I-III Gimnazjum
I miejsce - Joanna Sieprawska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - 203,5 pkt.
II miejsce - Emilia Świdergał - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach - 202 pkt.
III miejsce - Julia Mostowik - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach - 198 pkt.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody. Za miejsca I-III w każdej kategorii wiekowej były to zestawy - pióro wieczne i długopis ufundowane przez Pana Wójta. Laureaci każdej grupy otrzymali również statuetki, które ufundowała Rada Rodziców ZSP w Bachowicach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od Pana Wójta i skromny poczęstunek od Spółdzielni Uczniowskiej "Stokrotka" działającej w naszej szkole.

Dziękujemy Panu Mariuszowi Krystianowi - Wójtowi Gminy Spytkowice za objęcie Konkursu patronatem honorowym oraz ufundowanie nagród dla uczestników. Dziękujemy również wszystkim opiekunom uczestników, Paniom obradującym w jury oraz Panom Adamowi Latko i Wojciechowi Bałysowi za zaangażowanie w przygotowanie i przebieg konkursu.

fotogaleria >>>>>>


Gmina Spytkowice 2008© Switchprojekt.