Dali radę. „Powiatówka” w Spytkowicach i Bachowicach jak nowa

9

Kierowcy oraz mieszkańcy Bachowic i Spytkowic mogą cieszyć się z wyremontowanej drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice-Bachowice-Witanowice. Uroczystego jej otwarcia w dniu 13 listopada 2019 r. dokonali m.in.: wicewojewoda Zbigniew Starzec, starosta Eugeniusz Kurdas, radny wojewódzki Rafał Stuglik, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian oraz burmistrz Wadowic a w poprzedniej kadencji samorządowej starosta wadowicki Bartosz Kaliński. Inwestycja kosztowała ok. 2,6 miliona złotych i została dofinansowana m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

W kilku ostatnich miesiącach wyremontowanych zostało dokładnie 2,65 km traktu, podzielonych na dwa odcinki, pierwszy o długości 2,2 km, a drugi - 445 metrów. Pieniądze pochodziły z budżetu powiatu (około 1,1 mln zł), rządowego FDS (blisko 1,3 mln zł) oraz budżetu gminy Spytkowice (200 tys. zł). – Remont został wykonany  w naprawdę wysokim standardzie. Dokonano wzmocnienia podbudowy siatką stalową w technologii slurry seal i położono dwie warstwy masy mineralno-asfaltowej, każda z nich po cztery cm. Dodatkowo m.in. uzupełniono pobocza i wykonano remont istniejących chodników – mówi starosta Eugeniusz Kurdas. – Jesteśmy zadowoleni z jakości i tempa wykonania prac. Jeśli pojawiały się jakieś problemy, rozwiązywaliśmy je od razu. Podziękowania obok wykonawcy i inspektora nadzoru inwestorskiego, należą się m.in. Panu wojewodzie, wójtowi Spytkowic za pomoc finansową i bardzo dobrą współpracę przy inwestycji oraz mojemu poprzednikowi na stanowisku starosty – Bartoszowi Kalińskiemu. To za poprzedniego zarządu gromadzono bowiem dokumentację i przygotowywano wniosek o dotację na tę drogę. Kolejny raz okazuje się, że razem możemy więcej – dodaje starosta.

- Do urzędu wojewódzkiego przyszedłem z samorządu. Stąd moje bardzo głębokie przekonanie, że samorządom wystarczy nie przeszkadzać, a te którym zależy na rozwoju, absolutnie sobie poradzą.I tak jest. Drogi jak ta, wykonane przy dofinansowaniu z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych są na to najlepszym dowodem. Pieniędzy było w tym roku co niemiara i samorządowcy potrafili po nie sięgnąć. W naszym województwie dofinansowano ponad 240 zadań. Wszystkie samorządy, które wystąpiły o pieniądze, otrzymały wsparcie – podkreśla z kolei Zbigniew Starzec. – Bardzo się z tego cieszę. Szczególnie, że spora pula środków trafiła właśnie do Małopolski Zachodniej, która do tej pory ustępowała innym regionom w naszym województwie – dodaje wicewojewoda. 

Warto podkreślić, że tylko w ostatnich czterech latach wyremontowano w sumie ok. 4 km drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice – Bachowice – Witanowice. Wykonano w ten sposób wszystkie prace, na jakie jest dokumentacja projektowa dotycząca tej „powiatówki”.

- To było jedno z kilku najważniejszych wydarzeń tego roku w naszej gminie. Dziś uroczyście otworzyliśmy przebudowany odcinek drogi powiatowej Spytkowice-Bachowice. Na ten ponad 2,5 milionowy sukces pracowało wiele osób. To przede wszystkim Panowie starostowie poprzedniej i obecnej kadencji Bartosz Kaliński i Eugeniusz Kurdas, Panowie Wojewodowie Piotr Ćwik i Zbigniew Starzec, Radni wojewódzcy, Radni powiatowi, Radni Rady Gminy, Sołtysi, pracownicy Wydziału Dróg Powiatowych i Mieszkańcy naszej Gminy! Cieszę się, że nasz samorząd partycypował finansowo w realizacji tej ważnej inwestycji. Bardzo istotne jest także istnienie Funduszu Dróg Samorządowych, w którym Rząd RP dofinansowuje tego rodzaju samorządowe przedsięwzięcia. Najważniejsze jest jednak, że w ciągu dwóch lat 4 kilometry tej powiatowej trasy zmieniło się nie do poznania! I to jest kolejny przykład potwierdzający przysłowie, że: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” - komentuje wydarzenie wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian.

W 2017 roku gruntowanie zmodernizowano  ok. 700-metrowy odcinek w centrum Bachowic. Wartość tamtych prac wyniosła ok. 650 tys. złotych, z czego 350 tys. zł to była dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a resztę wyłożył powiat.

Z kolei w 2016 roku wykonano 633-metrowy fragment od drogi krajowej nr 44 w stronę Bachowic. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 600 tys. zł. Połowa pochodziła z budżetu powiatu, 200 tys. zł  dołożyła Gmina Spytkowice, a 100 tys. zł firma De Heus, której siedziba mieści się przy w/w drodze. 

- Ta „powiatówka” jest niezwykle ważna dla mieszkańców ze Spytkowic i Bachowic, udających się do pracy w Wadowicach. To również istotny szlak komunikacyjny dla podmiotów gospodarczych zlokalizowanych w regionie i ich kontrahentów. W końcu to pośrednie połączenie między strefami aktywności gospodarczej w Skawinie, Zatorze i Oświęcimiu. Dlatego tak cieszy, że w stosunkowo krótkim czasie udało się aż tyle na niej wykonać – podsumowuje starosta E. Kurdas.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

 

[g=Remont-drogi-powiatowej-listopad-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup