Dali radę. „Powiatówka” w Spytkowicach i Bachowicach jak nowa

9

Kierowcy oraz mieszkańcy Bachowic i Spytkowic mogą cieszyć się z wyremontowanej drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice-Bachowice-Witanowice. Uroczystego jej otwarcia w dniu 13 listopada 2019 r. dokonali m.in.: wicewojewoda Zbigniew Starzec, starosta Eugeniusz Kurdas, radny wojewódzki Rafał Stuglik, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian oraz burmistrz Wadowic a w poprzedniej kadencji samorządowej starosta wadowicki Bartosz Kaliński. Inwestycja kosztowała ok. 2,6 miliona złotych i została dofinansowana m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

W kilku ostatnich miesiącach wyremontowanych zostało dokładnie 2,65 km traktu, podzielonych na dwa odcinki, pierwszy o długości 2,2 km, a drugi - 445 metrów. Pieniądze pochodziły z budżetu powiatu (około 1,1 mln zł), rządowego FDS (blisko 1,3 mln zł) oraz budżetu gminy Spytkowice (200 tys. zł). – Remont został wykonany  w naprawdę wysokim standardzie. Dokonano wzmocnienia podbudowy siatką stalową w technologii slurry seal i położono dwie warstwy masy mineralno-asfaltowej, każda z nich po cztery cm. Dodatkowo m.in. uzupełniono pobocza i wykonano remont istniejących chodników – mówi starosta Eugeniusz Kurdas. – Jesteśmy zadowoleni z jakości i tempa wykonania prac. Jeśli pojawiały się jakieś problemy, rozwiązywaliśmy je od razu. Podziękowania obok wykonawcy i inspektora nadzoru inwestorskiego, należą się m.in. Panu wojewodzie, wójtowi Spytkowic za pomoc finansową i bardzo dobrą współpracę przy inwestycji oraz mojemu poprzednikowi na stanowisku starosty – Bartoszowi Kalińskiemu. To za poprzedniego zarządu gromadzono bowiem dokumentację i przygotowywano wniosek o dotację na tę drogę. Kolejny raz okazuje się, że razem możemy więcej – dodaje starosta.

- Do urzędu wojewódzkiego przyszedłem z samorządu. Stąd moje bardzo głębokie przekonanie, że samorządom wystarczy nie przeszkadzać, a te którym zależy na rozwoju, absolutnie sobie poradzą.I tak jest. Drogi jak ta, wykonane przy dofinansowaniu z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych są na to najlepszym dowodem. Pieniędzy było w tym roku co niemiara i samorządowcy potrafili po nie sięgnąć. W naszym województwie dofinansowano ponad 240 zadań. Wszystkie samorządy, które wystąpiły o pieniądze, otrzymały wsparcie – podkreśla z kolei Zbigniew Starzec. – Bardzo się z tego cieszę. Szczególnie, że spora pula środków trafiła właśnie do Małopolski Zachodniej, która do tej pory ustępowała innym regionom w naszym województwie – dodaje wicewojewoda. 

Warto podkreślić, że tylko w ostatnich czterech latach wyremontowano w sumie ok. 4 km drogi powiatowej nr 1769K Spytkowice – Bachowice – Witanowice. Wykonano w ten sposób wszystkie prace, na jakie jest dokumentacja projektowa dotycząca tej „powiatówki”.

- To było jedno z kilku najważniejszych wydarzeń tego roku w naszej gminie. Dziś uroczyście otworzyliśmy przebudowany odcinek drogi powiatowej Spytkowice-Bachowice. Na ten ponad 2,5 milionowy sukces pracowało wiele osób. To przede wszystkim Panowie starostowie poprzedniej i obecnej kadencji Bartosz Kaliński i Eugeniusz Kurdas, Panowie Wojewodowie Piotr Ćwik i Zbigniew Starzec, Radni wojewódzcy, Radni powiatowi, Radni Rady Gminy, Sołtysi, pracownicy Wydziału Dróg Powiatowych i Mieszkańcy naszej Gminy! Cieszę się, że nasz samorząd partycypował finansowo w realizacji tej ważnej inwestycji. Bardzo istotne jest także istnienie Funduszu Dróg Samorządowych, w którym Rząd RP dofinansowuje tego rodzaju samorządowe przedsięwzięcia. Najważniejsze jest jednak, że w ciągu dwóch lat 4 kilometry tej powiatowej trasy zmieniło się nie do poznania! I to jest kolejny przykład potwierdzający przysłowie, że: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” - komentuje wydarzenie wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian.

W 2017 roku gruntowanie zmodernizowano  ok. 700-metrowy odcinek w centrum Bachowic. Wartość tamtych prac wyniosła ok. 650 tys. złotych, z czego 350 tys. zł to była dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a resztę wyłożył powiat.

Z kolei w 2016 roku wykonano 633-metrowy fragment od drogi krajowej nr 44 w stronę Bachowic. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 600 tys. zł. Połowa pochodziła z budżetu powiatu, 200 tys. zł  dołożyła Gmina Spytkowice, a 100 tys. zł firma De Heus, której siedziba mieści się przy w/w drodze. 

- Ta „powiatówka” jest niezwykle ważna dla mieszkańców ze Spytkowic i Bachowic, udających się do pracy w Wadowicach. To również istotny szlak komunikacyjny dla podmiotów gospodarczych zlokalizowanych w regionie i ich kontrahentów. W końcu to pośrednie połączenie między strefami aktywności gospodarczej w Skawinie, Zatorze i Oświęcimiu. Dlatego tak cieszy, że w stosunkowo krótkim czasie udało się aż tyle na niej wykonać – podsumowuje starosta E. Kurdas.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

 

[g=Remont-drogi-powiatowej-listopad-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //