Duże pieniądze dla gminy Spytkowice!

DSC 4719

Ponad milion złotych otrzyma gmina Spytkowice z Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS) w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W piątek, 26 czerwca, podczas konferencji w Wadowicach, symboliczny czek na kwotę 1 111 728 zł odebrał wójt gminy Mariusz Krystian.

Podział środków z rządowego programu „Tarcza dla Samorządów” dokonany został według ściśle określonego algorytmu, uwzględniającego głównie planowane wydatki majątkowe samorządów. Dzięki temu, że ich poziom jest w naszej gminie wysoki, pozyskaliśmy jedną z wyższych kwot dotacji w powiecie wadowickim. Co najważniejsze, pieniądze te mogą zostać wykorzystane na dowolny cel, według najpilniejszych potrzeb.

- Piątek był naprawdę dobrym dniem dla naszej gminy! Oprócz pozyskania środków na zakup samochodu dla OSP Bachowice, otrzymaliśmy ponad 1 111 000 złotych wsparcia z budżetu państwa na inwestycje w naszym samorządzie. To się nazywa sukces. Wykorzystamy to naprawdę dobrze. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali o tym wsparciu - komentuje wójt Mariusz Krystian.

Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

  • Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld zł.
  • Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.
  • Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.
  • Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.
  • Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.
  • Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach.
  • Tarcza dla samorządów to również wsparcie dla tysiąca firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów, i setek tysięcy pracowników. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Małopolskie samorządy otrzymają łącznie 556 030 760 zł, z czego 451 644 445 zł trafi do gmin, zaś do powiatów 104 386 315 zł.

 

[g=Fundusz-Inwestycji-Samorzadowych]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //