Dzień Patrona Szkoły w Bachowicach. 100. rocznica urodzin Sługi Bożego ojca Rudolfa Warzechy

DSC 1779

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły, którym od 22 lat jest ks. prałat dr Franciszek Gołba miały wyjątkowy charakter. Zbiegły się z 100. rocznicą urodzin Sługi Bożego ojca Rudolfa Warzechy od Przebicia Serca św. Teresy od Jezusa, karmelity bosego.

Stanisław, bo takie imię nadano mu na chrzcie, był absolwentem naszej szkoły. Urodził się 14 listopada 1919 r. w Bachowicach. Miał niezwykłą charyzmę. Był cenionym spowiednikiem i opiekunem chorych, niejako „specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem”. Nazywano go „kapłanem z otwartymi oczami”, bo chociaż zwykle miał je spuszczone, nigdy nie przeoczył człowieka w potrzebie. Odwiedzał chorych w domach i w szpitalach. Szczególnie łatwo nawiązywał kontakt i zaprzyjaźniał się z chorymi dziećmi.

Zmarł w opinii świętości w Wadowicach 27 lutego 1999 r. 11 stycznia 2011 r. kard. Stanisław Dziwisz rozpoczął Jego proces beatyfikacyjny. Odtąd przysługuje mu tytuł Sługi Bożego. 1 marca 2019 r. została dokonana ekshumacja, kanoniczne rozpoznanie (rekognicja) i przeniesienie (translacja) doczesnych szczątków Ojca Rudolfa. Przeniesienie nastąpiło z kwatery karmelitańskiej wadowickiego cmentarza do sarkofagu w kościele karmelitów bosych w Wadowicach.

W Bachowicach, rocznicowe uroczystości urodzin Ojca Rudolfa, rozpoczęły się 14 listopada Mszą św. o godz. 18.00. Nasza szkoła również włączyła się w to radosne świętowanie. 15 listopada cała społeczność szkoły zgromadziła się w kościele na Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Wojciecha Warzechy (bratanka Ojca Rudolfa) i ks. Jerzego Skórkiewicza – proboszcza parafii.

W słowie skierowanym do uczniów i pracowników szkoły, ks. Wojciech wspominał Sługę Bożego Ojca Rudolfa oraz ks. prałata Franciszka Gołbę. Zachęcał wszystkich, aby w swoim życiu brali przykład z naszych wielkich Rodaków, którzy są wzorami do naśladowania.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, na grób ks. prałata Franciszka Gołby, gdzie odmówiono modlitwę i złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Dalsze uroczystości przeniosły się przed budynek szkoły. Tam nastąpiło uroczyste wciągnięcie na maszt flagi państwowej i odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie miało miejsce otwarcie ogrodu szkolnego. Przecięcia wstęgi dokonali: pan Mariusz Krystian – wójt gminy Spytkowice, pani Małgorzata Balonek – dyrektor szkoły, pani Agnieszka Walkowicz – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Jan Przytuła – przedstawiciel uczniów. Ogród szkolny powstał dzięki inicjatywie i staraniom pani Jadwigi Stanek – zastępcy dyrektora szkoły. Projekt wykonali i zrealizowali państwo Mariola i Robert Orda z firmy GREEN GARDEN z Bachowic.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie przez gości okolicznościowej wystawy w budynku szkoły. Była ona poświęcona Patronowi naszej szkoły i Ojcu Rudolfowi. Zorganizował ją ks. Jerzy Skórkiewicz, który dzięki uprzejmości o. Szczepana Praśkiewicza – postulatora w procesie beatyfikacyjnym Ojca Rudolfa i Stowarzyszeniu Przyjaciół Ojca Rudolfa, zdołał zgromadzić kilka pamiątek po Słudze Bożym. Z pamiątek po ks. prałacie Franciszku Gołbie można zobaczyć, m.in.: kielich i ornat, w którym odprawiał Mszę św.

Przez cały dzień uczniowie wraz z wychowawcami zwiedzali wystawę. Dzięki niej najmłodsi poznali sylwetki znanych absolwentów naszej szkoły, a starsi poszerzyli wiadomości na ich temat. Dla wszystkich była to lekcja żywej historii. Na wystawie znalazły się również zwycięskie prace naszych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Rodacy w oczach dzieci”.

Zgodnie ze szkolną tradycją, w tym dniu, przed tablicą upamiętniającą Patrona szkoły, przez cały dzień młodzież pełniła wartę honorową.

 

Joanna Dębska

 

[g=Dzien-Patrona-Szkoly-Bachowice-2019]

 

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //