Kulturalny piątek z Jackiem Pałkiewiczem

DSC 0010

W ramach cyklu „Kulturalny Piątek” tym razem w Muzeum Regionalnym w Bachowicach gościliśmy Jacka Pałkiewicza, dziennikarza, eksploratora, podróżnika przemierzającego peryferie świata od ponad 40 lat.

Podczas spotkania opowiadał nam o życiu, przygodach, przeżyciach i obserwacjach, dokumentując to pamiątkowymi zdjęciami. Dzielił się wrażeniami z pierwszych swoich podróży, opowiadał o rejsach statkami „tanich bander” gdzie pływał jako oficer oraz o pracy w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70-tych kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Dużo emocji wzbudziła opowieść o tym jak pokonał Atlanty w szalupie ratunkowej w roli dobrowolnego rozbitka. Mimo skrajnego wyczerpania, chwil zwątpienia w trakcie trzydniowego sztormu, rejs zakończył się sukcesem.

Przedstawił także relację z wyprawy, która odbyła się w 1996 r. kiedy to jego naukowa ekspedycja ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje, co do miejsca narodzin największej rzeki świata. 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie.Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy dalekiej Syberii i wędrował przez dżunglę amazońską. Uczył kosmonautów, antyterrorystów, oficerów GROM-u, policji i Straży Granicznej strategii przetrwania w skrajnie trudnych i niegościnnych środowiskach. Do dziś szkoli kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

Zamiłowanie do nadzwyczajnych, często bardzo niebezpiecznych wypraw w najdalsze zakątki świata, łączy z talentem pisarskim. Owocem tego są bardzo liczne książki, będące relacjami z jego podróży. Uczestnicy spotkania mieli okazję nabyć te publikacje, otrzymując od Jacka Pałkiewicza autograf.

GOK

 

[g=Kulturalny-piatek-Palkiewicz]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //