Kulturalny piątek z Jackiem Pałkiewiczem

DSC 0010

W ramach cyklu „Kulturalny Piątek” tym razem w Muzeum Regionalnym w Bachowicach gościliśmy Jacka Pałkiewicza, dziennikarza, eksploratora, podróżnika przemierzającego peryferie świata od ponad 40 lat.

Podczas spotkania opowiadał nam o życiu, przygodach, przeżyciach i obserwacjach, dokumentując to pamiątkowymi zdjęciami. Dzielił się wrażeniami z pierwszych swoich podróży, opowiadał o rejsach statkami „tanich bander” gdzie pływał jako oficer oraz o pracy w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70-tych kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Dużo emocji wzbudziła opowieść o tym jak pokonał Atlanty w szalupie ratunkowej w roli dobrowolnego rozbitka. Mimo skrajnego wyczerpania, chwil zwątpienia w trakcie trzydniowego sztormu, rejs zakończył się sukcesem.

Przedstawił także relację z wyprawy, która odbyła się w 1996 r. kiedy to jego naukowa ekspedycja ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje, co do miejsca narodzin największej rzeki świata. 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie.Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy dalekiej Syberii i wędrował przez dżunglę amazońską. Uczył kosmonautów, antyterrorystów, oficerów GROM-u, policji i Straży Granicznej strategii przetrwania w skrajnie trudnych i niegościnnych środowiskach. Do dziś szkoli kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

Zamiłowanie do nadzwyczajnych, często bardzo niebezpiecznych wypraw w najdalsze zakątki świata, łączy z talentem pisarskim. Owocem tego są bardzo liczne książki, będące relacjami z jego podróży. Uczestnicy spotkania mieli okazję nabyć te publikacje, otrzymując od Jacka Pałkiewicza autograf.

GOK

 

[g=Kulturalny-piatek-Palkiewicz]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup