„Leśka, Cześka i Róźka” – Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi dzieciom

16

         W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy chcemy coś zrobić, żeby to uczcić i wspólnie zachwycić się nad historią, tradycjami i legendami naszej Ojczyzny. W ten trend wpisali się aktorzy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi.  

         Tradycją stały się już coroczne spotkania dzieci z aktorami w Wiejskim Domu Kultury w Ryczowie. Jednak w tym roku artyści zdecydowali się lekko ją zmodyfikować. Zamiast bajki, w rok stulecia odzyskania niepodległości, postanowili przybliżyć najmłodszym początki państwa polskiego według legend. Zwyczaj nakazywał z wielu legend zrobić popularny mush-up i skleić je w jeden scenariusz. I tak powstała nowa opowieść o zaczątku naszego państwa o tytule Leśka, Cześka i Róźka. W role tytułowe wcieliły się odpowiednio Jolanta Krystian, Agata Maślona oraz Aneta Nowotarska. Towarzyszyli im bohaterowie z Legendy oKrólu Popielu, co go myszy zjadły: Popiel (Mariusz Krystian), Gertruda (Lucyna Mendel-Brania) oraz Legendy o królu Kraku i Smoku Wawelskim: Książę Krak (Zygmunt Kubas) i Szewczyk Dratewka (Krzysztof Gierek).  Na scenie nie mogło zabraknąć postaci z Legendy o Piaście Kołodzieju: Piast Kołodziej (ks. Adam Ogiegło) i Rzepicha (Barbara Batko).Pojawili się też bohaterowie pochodzący  z podań o panu Twardowskim: Jasiek (ks. Dariusz Biernat) i Diabły (Jadwiga Ciemiera i Ewa Ściera). A wszystko zaczęło się od Babci (Bożena Dańczak), Mamy (Alicja Lach) oraz wnuczki (Elżbieta Szydłowska). Sztukę swoim śpiewem wzbogacił chór Koła Gospodyń Wiejskich z Półwsi przy akompaniamencie Damiana Brani.

          Warto znać legendy związane ze swoją ojczyzną. Nie ma lepszego sposobu na poznanie ich jak przez sztukę i dobrą zabawę. Im więcej śmiechu tym lepiej, a na tegorocznym spektaklu śmiechu nie zabrakło ani dzieciom ani dorosłym.

Aleksandra Brania

Obsada:

Piast Kołodziej – ks. Adam Ogiegło

Rzepicha (żona Piasta) – Barbara Batko

Leśka – Jolanta Krystian

Cześka – Agata Maślona

Róźka –  Aneta Nowotarska

Jasiek  – ks. Dariusz Biernat

Popiel –Mariusz Krystian

Gertruda (żona Popiela) – Lucyna Mendel-Brania

Książę Krak – Zygmunt Kubas

Szewczyk Dratewka – Krzysztof Gierek

Babcia – Bożena Dańczak

Wnuczka – Elżbieta Szydłowska

Diabły – Jadwiga Ciemiera i Ewa Ściera

Służka – Ewa Maślona

Mściwój – Wojciech R. Brania

Mama/Mysz - Alicja Lach

Strażnik – Stanisław Maślona

Kupiec Tilo/Mysz – Joanna Bryła

Kupiec Hans/Mysz – Maria Kolasa

Myszy – Janina Koterwas, Rozalia Klaja, Halina Maślona

Chór: Bożena Jenczała, Krystyna Piórkowska, Stanisława Kapelan, Teresa Brania, Katarzyna Sikora, Zofia Maślona, Maria Fliśnik, Elżbieta Szydłowska

Aranżacja muzyczna i akompaniament – Damian Brania

Scenografia – Krzysztof Gierek

Dźwięk i światło: Piotr Malisz, Tomasz Szymocha

Scenariusz i reżyseria – Wojciech R. Brania

[g=przedstawienie-dzien-dziecka-2018]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup