„Leśka, Cześka i Róźka” – Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi dzieciom

16

         W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy chcemy coś zrobić, żeby to uczcić i wspólnie zachwycić się nad historią, tradycjami i legendami naszej Ojczyzny. W ten trend wpisali się aktorzy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi.  

         Tradycją stały się już coroczne spotkania dzieci z aktorami w Wiejskim Domu Kultury w Ryczowie. Jednak w tym roku artyści zdecydowali się lekko ją zmodyfikować. Zamiast bajki, w rok stulecia odzyskania niepodległości, postanowili przybliżyć najmłodszym początki państwa polskiego według legend. Zwyczaj nakazywał z wielu legend zrobić popularny mush-up i skleić je w jeden scenariusz. I tak powstała nowa opowieść o zaczątku naszego państwa o tytule Leśka, Cześka i Róźka. W role tytułowe wcieliły się odpowiednio Jolanta Krystian, Agata Maślona oraz Aneta Nowotarska. Towarzyszyli im bohaterowie z Legendy oKrólu Popielu, co go myszy zjadły: Popiel (Mariusz Krystian), Gertruda (Lucyna Mendel-Brania) oraz Legendy o królu Kraku i Smoku Wawelskim: Książę Krak (Zygmunt Kubas) i Szewczyk Dratewka (Krzysztof Gierek).  Na scenie nie mogło zabraknąć postaci z Legendy o Piaście Kołodzieju: Piast Kołodziej (ks. Adam Ogiegło) i Rzepicha (Barbara Batko).Pojawili się też bohaterowie pochodzący  z podań o panu Twardowskim: Jasiek (ks. Dariusz Biernat) i Diabły (Jadwiga Ciemiera i Ewa Ściera). A wszystko zaczęło się od Babci (Bożena Dańczak), Mamy (Alicja Lach) oraz wnuczki (Elżbieta Szydłowska). Sztukę swoim śpiewem wzbogacił chór Koła Gospodyń Wiejskich z Półwsi przy akompaniamencie Damiana Brani.

          Warto znać legendy związane ze swoją ojczyzną. Nie ma lepszego sposobu na poznanie ich jak przez sztukę i dobrą zabawę. Im więcej śmiechu tym lepiej, a na tegorocznym spektaklu śmiechu nie zabrakło ani dzieciom ani dorosłym.

Aleksandra Brania

Obsada:

Piast Kołodziej – ks. Adam Ogiegło

Rzepicha (żona Piasta) – Barbara Batko

Leśka – Jolanta Krystian

Cześka – Agata Maślona

Róźka –  Aneta Nowotarska

Jasiek  – ks. Dariusz Biernat

Popiel –Mariusz Krystian

Gertruda (żona Popiela) – Lucyna Mendel-Brania

Książę Krak – Zygmunt Kubas

Szewczyk Dratewka – Krzysztof Gierek

Babcia – Bożena Dańczak

Wnuczka – Elżbieta Szydłowska

Diabły – Jadwiga Ciemiera i Ewa Ściera

Służka – Ewa Maślona

Mściwój – Wojciech R. Brania

Mama/Mysz - Alicja Lach

Strażnik – Stanisław Maślona

Kupiec Tilo/Mysz – Joanna Bryła

Kupiec Hans/Mysz – Maria Kolasa

Myszy – Janina Koterwas, Rozalia Klaja, Halina Maślona

Chór: Bożena Jenczała, Krystyna Piórkowska, Stanisława Kapelan, Teresa Brania, Katarzyna Sikora, Zofia Maślona, Maria Fliśnik, Elżbieta Szydłowska

Aranżacja muzyczna i akompaniament – Damian Brania

Scenografia – Krzysztof Gierek

Dźwięk i światło: Piotr Malisz, Tomasz Szymocha

Scenariusz i reżyseria – Wojciech R. Brania

[g=przedstawienie-dzien-dziecka-2018]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //