Nasi strażacy obchodzili swoje święto

1

Dzień Strażaka to święto, które obchodzone jest 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Święty ten urodził się w III w. n.e. W młodości poświęcił się służbie wojskowej, a obok funkcji wojskowych przypisywano mu również dowodzenie oddziałem gaśniczym. W większości krajów europejskich Dzień Strażaka celebrowany jest od ponad 150 lat. W Polsce święto to zostało oficjalnie ustanowione przez Sejm RP w 2002 roku i jest obchodzone zarówno przez strażaków zawodowych, jak i ochotników.

W tym czasie również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy obchodzą swoje święto. Świętowanie rozpoczęli druhowie z OSP Ryczów i OSP Półwieś, którzy już 3 maja spotkali się na Mszy świętej w kościele parafialnym w Ryczowie sprawowanej w ich intencji. Po zakończonej liturgii pododdziały wraz z towarzyszącą im Gminną Orkiestrą Dętą oraz Mieszkańcami wsi przemaszerowały do Centrum Sportu i Rekreacji pod pomnik upamiętniający mieszkańców Ryczowa walczących na przestrzeni dziejów o wolną i niepodległą Polskę. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Wójt Gminy Spytkowice, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP wraz z Naczelnikiem OSP Ryczów i Prezesem OSP Półwieś złożyli pod pomnikiem kwiaty w związku z obchodzonym w tym dniu świętem Konstytucji 3 Maja. Po powrocie na plac apelowy przed Domem Strażaka, kolejnym elementem obchodów było wręczenie medali "Za Zasługi dla Pożarnictwa" dla druhów wyróżnionych za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

3 maja swoje święto obchodzili także strażacy z OSP Miejsce. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kaplicy w Miejscu. W trakcie obchodów brązowym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" odznaczeni zostali druhowie: Tomasz Głogowski i Damian Giermek.

Dzień Strażaka w Bachowicach rozpoczął się Mszą świętą w kościele parafialnym w Bachowicach. Następnie strażacy przemaszerowali przed budynek Domu Strażaka, gdzie odbył się krótki apel. Podczas apelu nowi członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej złożyli uroczyste ślubowanie.

Święto swojego patrona obchodzili również druhowie z OSP Spytkowice. Obchody rozpoczęły się przemarszem spod budynku remizy do kościoła parafialnego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej. Następnie strażacy wzięli udział w uroczystej Mszy świętej odprawionej przez ks. wikariusza Szymona Wróbla. Po powrocie do remizy nastąpiło wspólne świętowanie wraz z Wójtem Gminy Spytkowice Mariuszem Krystianem oraz Komendantem Gminnym OSP Tadeuszem Dębskim przy tradycyjnym strażackim poczęstunku. Warto podkreślić, że w uroczystości udział wzięli także strażacy z partnerskiej gminy Naours, którzy w tym czasie odwiedzili gminę Spytkowice.

 

[g=Dzien-strazaka-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //