Pierwszy Orszak Trzech Króli w Ryczowie

1

6 stycznia 2019 roku ulicami Ryczowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Organizatorami Orszaku byli duszpasterze parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Ryczowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie oraz Rada Rodziców szkoły. Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli: przedstawiciele władz samorządowych, organizacje wiejskie, radni i sołtysi wsi, a nade wszystko uczniowie, rodzice i mieszkańcy Ryczowa.

Orszak wyszedł spod budynku szkoły i przeszedł ulicami Ryczowa: ul. Parkową, Jana Pawła II i Sadową, gdzie zaplanowano krótki postój. Uczniowie wspólnie z wychowawcami i pracownikami szkoły wędrowali pod chorągwiami swoich królów. Kolorem niebieskim i żółtym w naszym Orszaku oznaczona była Afryka i król Baltazar, który niósł mirrę. Jemu przypisani byli najstarsi uczniowie naszego Zespołu. Król Melchior, ubrany w zielony płaszcz, reprezentował Azję. Za nim podążali uczniowie klasy siódmej i szóstych. Odziany w purpurę król Kacper zgromadził w swojej drużynie uczniów klas czwartych i piątych. Bezpieczną drogę Orszakowi zapewniali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Ryczowa i Półwsi.

Cały Orszak wędrował do żywej szopki przygotowanej w siedzibie Koła Łowieckiego „Hubert” w Ryczowie przy ul. Sadowej. W stajence stanęli uczniowie przebrani za Maryję, Józefa, aniołów, pastuszków oraz nauczyciele jako trzej królowie. Towarzyszyły im zwierzęta przywiezione ze Zwierzyńca – atrakcji gospodarstwa agroturystycznego „Na Rozstajach” w Lipowej. Osiołka, kucyka i kozę dowieźli do stajenki gospodarze z Półwsi. Natomiast myśliwi z koła łowieckiego ugościli uczestników Orszaku po staropolsku.

Po krótkim odpoczynku uczestnicy Orszaku ze śpiewem kolęd udali się ulicą Jana Pawła II do kościoła na mszę św. Do wędrujących dołączyli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i najmłodsze dzieci w przepięknych strojach aniołków, pastuszków i królów razem ze swoimi rodzicami.

W liturgię uroczystej Eucharystii zaangażowali się uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych. W darze ofiarnym dzieci niosły m.in. tarczę uczniowską i zdjęcie czterech filipińskich dziewcząt, które zostały zaadoptowane na odległość w ramach „Adopcji serc”. Uczniowie ryczowskiej szkoły systematycznie przekazują bowiem stypendium dla Sercańskiego Domu dla dziewcząt na Filipinach. To włączenie się młodych w działalność misyjną Kościoła.

6 stycznia dołączyliśmy do Ogólnopolskiej Akcji Orszakowej. Znaleźliśmy się wśród 752 miejscowości, w których przeszedł Orszak Trzech Króli. To ważne wydarzenie. Papież Franciszek w święto Objawienia Pańskiego wspomniał o Orszaku po modlitwie "Anioł Pański", a Para Prezydencka wzięła udział w Orszaku w Wadowicach. W naszym ryczowskim Orszaku Trzech Króli uczestniczyło około 250 osób!

Dorota Fryc-Piętak

[g=Orszak-Trzech-Kroli-Ryczow-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //