Rodzinne kolędowanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Spytkowicach

01

„Jeśli choć raz, w dzieciństwie, kolęda zapadnie w duszę Polaka, towarzyszyć mu będzie zawsze i wszędzie, oderwie go od nędzy i codziennej szarości, przeniesie w inne światy, na obczyźnie da wrażenie ojczyzny”.

Hanna Szymanderska

 

31 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Spytkowicach odbyło się „Rodzinne kolędowanie” - szkolna uroczystość, na którą Dyrekcja Szkoły i nauczyciele wraz z uczniami zaprosili rodziców, absolwentów, władze Gminy Spytkowice oraz wszystkich jej mieszkańców. Cała społeczność szkolna włączyła się w przygotowania, by ten wieczór miał niezwykły, odświętny charakter.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz wprowadzenia wszystkich obecnych w tajemnicę betlejemskiej stajenki. Dzięki przedstawieniu jasełkowemu w wykonaniu uczniów klas VI, a także uczniów innych klas, którzy grali na instrumentach muzycznych, każdy miał możliwość wczucia się w klimat Bożego Narodzenia.

Po występie młodych aktorów, na scenę dzielnie wkroczyli najmłodsi wychowankowie szkoły, bowiem nadszedł czas na wspólne kolędowanie. Reprezentacje wszystkich grup przedszkolnych i klas szkolnych przygotowały różnorodne utwory o tematyce świątecznej: od tradycyjnych i powszechnie śpiewanych polskich kolęd, przez melodyjne pastorałki, aż po mniej znane utwory współczesne. Zatem mogliśmy zarówno usłyszeć kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, jak i „Pastorałkę od serca do ucha”, „Chojkę”, a także utwór „Mario, czy Ty wiesz?”. Niektóre z kolęd zaśpiewano solowo, inne wykonane zostały przez całe grupy. Podczas każdego z występów na specjalnie przygotowanym ekranie wyświetlane były treści śpiewanych utworów tak, aby każdy z obecnych mógł się włączyć do wspólnego kolędowania.

Poruszającym momentem były indywidualne występy rodziców i absolwentów, którzy z okazji „Rodzinnego kolędowania” zaprezentowali utwory: „Kolęda dla Piotra” w wykonaniu P. Joanny Michalec, „Kolęda dla nieobecnych” - P. Oliwii Kozioł, „Cicho, cicho pastuszkowie” - P. Darii Byrskiej oraz „Uciekali” w aranżacji P. Roberta Budzynia.

Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem kolędy „Bóg się rodzi” oraz przemówieniem Pani Dyrektor Marii Mróz, która podziękowała wszystkim biorącym udział w tym niezwykłym spotkaniu społeczności szkolnej i lokalnej. 

Odwołując się do słów cytowanych na początku, warto zaznaczyć, że śpiewanie kolęd przypomina nam nasze polskie tradycje i daje poczucie jedności. Wydarzenia takie, jak „Rodzinne kolędowanie” jest nie tylko wyrazem dbałości o wychowanie dzieci i młodzieży do umiłowania ojczyzny oraz tradycji, ale także okazją do spotkania w ramach wspólnoty, w której żyjemy. Z serca dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej uroczystości.

Organizatorzy

 

[g=Rodzinne-koledowanie-ZSP-Spytkowice-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup