Tradycja Wielkanocna w Bachowicach

32

Świąteczne smaki, zapachy i wielkanocna atmosfera. Po raz kolejny, tym razem w Bachowicach, spotkaliśmy się na corocznej uroczystości pn. „Tradycja Wielkanocna”. To właśnie Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, stanowiące bogatą część naszej kultury. Dzięki owocnej współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Związkiem Emerytów i Rencistów mieliśmy możliwość zaprezentować te tradycje.

Aby wspólnie z nami spędzić ten czas odwiedzili nas mieszkańcy gminy oraz goście, a znaleźli się wśród nich:  Pan Andrzej Pająk - Senator RP, Pan Ryszard Mróz - Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Pan Marek Gajowy - Radny Powiatu Wadowickiego,  Pan Ryszard Papanek - Wójt Gminy Spytkowice z powiatu nowotarskiego wraz z Panem Józefem Kościelniakiem - Przewodniczącym Rady Gminy oraz delegacją, Państwo Eugenia i Tadeusz Góreccy - Darczyńcy Ośrodka Caritas w Spytkowicach, Pan Jerzy Piórowski - Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice wraz z radnymi i sołtysami, Pan Tadeusz Dębski - Komendant Gminny OSP Spytkowice, Pan Mirosław Rzońca - Kierownik Posterunku Policji w Spytkowicach, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele prasy.

Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć fantastyczny program artystyczny w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca z Andrychowa. Ten wielopokoleniowy zespół popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. W swoim bogatym repertuarze mają m.in. programy zawierające suity tańców krakowskich, tańców śląskich, tańców narodowych oraz pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni patriotyczne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Mogliśmy się przekonać, że sukcesy te są w pełni zasłużone. Program, który przedstawili przed naszą publicznością, zachwycił wszystkich zebranych. Artyści owacjami na stojąco poproszeni zostali o bis.

Był również czas na przemowy i życzenia. Zarówno Wójt Gminy Spytkowice – Pan Mariusz Krystian, jak i goście w swoich wystąpieniach nawiązywali do tego jak ważne jest kultywowanie naszych polskich tradycji. Ponadto złożyli wszystkim serdeczne życzenia.

Ostatnim i jakże smakowitym punktem w scenariuszu była degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bachowic, Miejsca, Półwsi, Ryczowa, Spytkowic oraz Związek Emerytów i Rencistów ze Spytkowic.  

Jajka faszerowane na różne sposoby, kiełbasy i pasztety, tradycyjny żurek, boczki, swojskie wędliny, wielkanocne baby, domowe ciasta, sery, galarety, sałatki – między innymi takich specjałów można było spróbować podczas uroczystości w Bachowicach. Wszystkie stoiska kusiły zapachami, niepowtarzalnym smakiem i oryginalnym wyglądem. Prezentowane potrawy wyglądały i smakowały wyśmienicie.

Tradycja Wielkanocna wpisała się już w naszej gminie w kalendarz imprez stałych. Mamy więc nadzieję, że za rok znów się spotkamy. Dziękujemy wszystkim za udział w tej uroczystości i życzymy Wesołych Świąt!

GOK Spytkowice

[g=Tradycja-Wielkanocna-2019=9]

 

foto galeria

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //