Tradycja Wielkanocna w Bachowicach

32

Świąteczne smaki, zapachy i wielkanocna atmosfera. Po raz kolejny, tym razem w Bachowicach, spotkaliśmy się na corocznej uroczystości pn. „Tradycja Wielkanocna”. To właśnie Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, stanowiące bogatą część naszej kultury. Dzięki owocnej współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich oraz Związkiem Emerytów i Rencistów mieliśmy możliwość zaprezentować te tradycje.

Aby wspólnie z nami spędzić ten czas odwiedzili nas mieszkańcy gminy oraz goście, a znaleźli się wśród nich:  Pan Andrzej Pająk - Senator RP, Pan Ryszard Mróz - Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Pan Marek Gajowy - Radny Powiatu Wadowickiego,  Pan Ryszard Papanek - Wójt Gminy Spytkowice z powiatu nowotarskiego wraz z Panem Józefem Kościelniakiem - Przewodniczącym Rady Gminy oraz delegacją, Państwo Eugenia i Tadeusz Góreccy - Darczyńcy Ośrodka Caritas w Spytkowicach, Pan Jerzy Piórowski - Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice wraz z radnymi i sołtysami, Pan Tadeusz Dębski - Komendant Gminny OSP Spytkowice, Pan Mirosław Rzońca - Kierownik Posterunku Policji w Spytkowicach, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele prasy.

Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć fantastyczny program artystyczny w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca z Andrychowa. Ten wielopokoleniowy zespół popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. W swoim bogatym repertuarze mają m.in. programy zawierające suity tańców krakowskich, tańców śląskich, tańców narodowych oraz pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni patriotyczne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Mogliśmy się przekonać, że sukcesy te są w pełni zasłużone. Program, który przedstawili przed naszą publicznością, zachwycił wszystkich zebranych. Artyści owacjami na stojąco poproszeni zostali o bis.

Był również czas na przemowy i życzenia. Zarówno Wójt Gminy Spytkowice – Pan Mariusz Krystian, jak i goście w swoich wystąpieniach nawiązywali do tego jak ważne jest kultywowanie naszych polskich tradycji. Ponadto złożyli wszystkim serdeczne życzenia.

Ostatnim i jakże smakowitym punktem w scenariuszu była degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bachowic, Miejsca, Półwsi, Ryczowa, Spytkowic oraz Związek Emerytów i Rencistów ze Spytkowic.  

Jajka faszerowane na różne sposoby, kiełbasy i pasztety, tradycyjny żurek, boczki, swojskie wędliny, wielkanocne baby, domowe ciasta, sery, galarety, sałatki – między innymi takich specjałów można było spróbować podczas uroczystości w Bachowicach. Wszystkie stoiska kusiły zapachami, niepowtarzalnym smakiem i oryginalnym wyglądem. Prezentowane potrawy wyglądały i smakowały wyśmienicie.

Tradycja Wielkanocna wpisała się już w naszej gminie w kalendarz imprez stałych. Mamy więc nadzieję, że za rok znów się spotkamy. Dziękujemy wszystkim za udział w tej uroczystości i życzymy Wesołych Świąt!

GOK Spytkowice

[g=Tradycja-Wielkanocna-2019=9]

 

foto galeria

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //