V Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia. Jubileusz Gminnej Orkiestry Dętej

1

„Niby nic, a tak to się zaczęło…” – tymi słowami rozpoczęliśmy V Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia, który odbył się na stadionie LKS Orzeł w Ryczowie. Festiwal szczególny, ponieważ połączony z jubileuszem 90-lecia powstania Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa. Pomysłodawcą pierwszego Festiwalu był Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Impreza nie ma formy konkursu, a jedynie stanowi pole do prezentacji muzycznych umiejętności oraz wymiany doświadczeń, a jego główną ideą jest integracja wszystkich muzyków zrzeszonych w orkiestrach dętych z terenu Doliny Karpia.

Do udziału w Festiwalu zgłoszonych zostało 6 orkiestr:

  • Gminna Orkiestra Dęta z Ryczowa
  • Orkiestra Dęta z Zatora
  • Amatorska Orkiestra Dęta z Głębowic
  • Orkiestra Dęta z Osieka
  • Orkiestra Dęta OSP z Polanki Wielkiej wraz z mażoretkami z grupy Queen Step
  • Orkiestra Dęta z Zygodowic

Zespoły po wejściu na stadion, przystąpiły do wspólnego wykonania utworu Haliny Kunickiej pt. „Orkiestry dęte”. Po odegraniu nieoficjalnego hymnu orkiestr dętych, uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach Ewa Byrska, która następnie zaprosiła na jubileuszowy koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa.

Pierwsze informacje o istnieniu tejże formacji sięgają 1927 roku. W kronice parafialnej ksiądz proboszcz Stefan Guśpiel zapisał: „Była orkiestra, dziewięciu muzyków pod kierunkiem księdza proboszcza. Na pielgrzymkę kalwaryjską umiała 16 pieśni i wiele marszów”. Nie zachowały się jednak nazwiska członków, ani również skład instrumentalny z tego okresu. Po II wojnie światowej ówczesny proboszcz parafii w Ryczowie ks. Władysław Kania powołał orkiestrę spośród mieszkańców, która uczestniczyła we wszystkich uroczystościach kościelnych i wiejskich. Pojawiające się problemy organizacyjne spowodowały, że Orkiestra przestała funkcjonować jako samodzielny twór. Muzycy spotykali się akcyjnie, zapewniając oprawę muzyczną odpustów parafialnych, pasterek oraz rezurekcji. W 1995 roku, podczas spotkania towarzyskiego, pojawiła się idea reaktywacji samodzielnej formacji pod szyldem Orkiestry Dętej w Ryczowie, która działa po dziś dzień. Wśród pomysłodawców znaleźli się Władysław Piętak, Tadeusz Kaczkoś oraz Józef Gawęda. Początkowo grupa liczyła 15 członków, a kapelmistrzem został Jerzy Gawęda. Obecnie orkiestra zrzesza w swoich szeregach 35 członków, którzy poświęcają dla niej swój wolny czas zupełnie społecznie, jednocześnie wkładając w pracę na jej rzecz pełnię swojej pasji, umiejętności i zaangażowania.

Po występie przyszedł czas na gratulacje i podziękowania. Z rąk Piotra Polanka -Dyrektora Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Zbigniewa Biernata – Orkiestra z Ryczowa odebrała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To wielkie wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Następnie listy gratulacyjne przekazali przedstawiciele władz samorządowych gmin Doliny Karpia oraz Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach.

W kolejnym punkcie głos zabrał Wójt Gminy Mariusz Krystian, który dziękował zarówno byłym, jak i obecnym członkom orkiestry, za trud wkładany w ciągły rozwój zespołu. W ramach podziękowania, z rąk Wójta Gminy oraz Kierownika Orkiestry, odebrali oni pamiątkowe statuetki.

W dalszej części imprezy swoje umiejętności zaprezentowały pozostałe orkiestry zgłoszone do udziału w Festiwalu. Prezentowany poziom był wysoki, a wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Szczególnie ciepło przyjęty został pokaz taneczny mażoretek z grupy Queen Step działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Polance Wielkiej.

W trakcie Festiwalu można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych, parków rozrywki, dmuchańców dla dzieci oraz innych atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach. Słowa podziękowania Organizatorzy kierują do wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie zgromadzili się na stadionie w Ryczowie.

[g=Festiwal-Orkiestr-Detych-2018=6]

 

 foto galeria

 

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //