W ramach poprawy jakości powietrza zamontowano już ponad 200 ekologicznych kotłów

DSC 9537

Za nami kolejny rok realizacji działań związanych z ograniczeniem poziomu niskiej emisji poprzez wymianę nieekologicznych kotłów grzewczych w gminie Spytkowice. Przypomnijmy, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 gmina Spytkowice, na początku 2017 roku, złożyła wnioski o uzyskanie dofinansowania na poprawę jakości powietrza i ograniczenie poziomu niskiej emisji. Zostały one ocenione pozytywnie i nasz samorząd na powyższy cel pozyskał dofinansowanie w kwocie blisko 2,7 mln zł.

Jak już informowaliśmy w roku ubiegłym, zainteresowanie programem było bardzo duże. Wielu Mieszkańców w uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania upatrywało jedynej możliwości wymiany tzw. „kopciuchów” na piece spełniające restrykcyjne normy w zakresie ochrony środowiska. Dzięki zaangażowaniu władz gminy stało się to możliwe. Na chwilę obecną udało się wymienić 207 starych pieców grzewczych, co daje blisko 80% wszystkich pieców zgłoszonych w projekcie. Dzięki programowi zamontowano 144 ekologiczne kotły węglowe, 62 kotły gazowe oraz 1 kocioł na biomasę. Całkowity koszt wypłaconego na ten moment dofinansowania wynosi blisko 2 miliony złotych!

Docelowo realizacja programu pozwoli w prawie 270 domach wymienić stare kotły lub piece węglowe na nowoczesne kotły węglowe, kotły gazowe, kotły na biomasę oraz pompy ciepła, a także przebudować istniejące wewnętrzne instalacje w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego. Zważając na sukces pierwszej „edycji” programu, Wójt Gminy Mariusz Krystian zdecydował o ponowieniu wniosku w ramach ograniczenia poziomu niskiej emisji. Obecnie czeka on na weryfikację. Wierzymy, że już niedługo będziemy mogli przedstawić pozytywne informacje w tym temacie.

 

[g=Kotly-styczen-2020]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup