Wstępne podsumowanie skutków silnego wiatru

3

Wiatr ucichł więc czas na pierwsze podsumowanie skutków weekendowej nawałnicy, która nawiedziła południową Polskę, w tym naszą Gminę. Mocne podmuchy dało się odczuć już w sobotni wieczór, jednak prawdziwa kulminacja nastąpiła w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prędkość wiatru w porywach przekraczała 110 km/h!

W godzinach nocnych Wójt Gminy, a zarazem Szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Spytkowicach, po konsultacji z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach oraz Komendantem Gminnym Ochotniczych Straży Pożarnych uruchomił stały dyżur członków GZZK Spytkowice. Prowadzono stały monitoring sytuacji, przyjmowano zgłoszenia oraz udzielano pomocy i wsparcia. Mieszkańcy, którym wiatr uszkodził pokrycia dachowe na budynkach otrzymywali folię i deski, celem wykonania zabezpieczenia dachów. Pomocy udzielało 55 ratowników ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy, a także jednostek spoza terenu, kierowanych do działań przez Komendę Powiatową PSP w Wadowicach. Jednostki rozpoczęły działania o 2:00 w nocy.

Z pozyskanych informacji wynika, że największe zniszczenia dotyczyły zerwania bądź uszkodzenia 11 pokryć dachowych, zerwania elewacji i orynnowania budynku, a także licznych złamań drzew. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Obecnie w Urzędzie Gminy ciągle przyjmowane są zgłoszenia o powstałych szkodach i  zagrożeniach i na bieżąco udzielana jest niezbędna pomoc. Trwa stały monitoring sytuacji na terenie gminy przez Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, a także weryfikacja strat.

Wójt Gminy kieruje serdeczne słowa podziękowania do Strażaków z OSP i PSP oraz wszystkich osób zaangażowanych w pomoc Mieszkańcom naszej Gminy podczas zaistniałej sytuacji kryzysowej. 

 

[g=Silny-wiatr-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //