Wstępne podsumowanie skutków silnego wiatru

3

Wiatr ucichł więc czas na pierwsze podsumowanie skutków weekendowej nawałnicy, która nawiedziła południową Polskę, w tym naszą Gminę. Mocne podmuchy dało się odczuć już w sobotni wieczór, jednak prawdziwa kulminacja nastąpiła w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prędkość wiatru w porywach przekraczała 110 km/h!

W godzinach nocnych Wójt Gminy, a zarazem Szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Spytkowicach, po konsultacji z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach oraz Komendantem Gminnym Ochotniczych Straży Pożarnych uruchomił stały dyżur członków GZZK Spytkowice. Prowadzono stały monitoring sytuacji, przyjmowano zgłoszenia oraz udzielano pomocy i wsparcia. Mieszkańcy, którym wiatr uszkodził pokrycia dachowe na budynkach otrzymywali folię i deski, celem wykonania zabezpieczenia dachów. Pomocy udzielało 55 ratowników ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy, a także jednostek spoza terenu, kierowanych do działań przez Komendę Powiatową PSP w Wadowicach. Jednostki rozpoczęły działania o 2:00 w nocy.

Z pozyskanych informacji wynika, że największe zniszczenia dotyczyły zerwania bądź uszkodzenia 11 pokryć dachowych, zerwania elewacji i orynnowania budynku, a także licznych złamań drzew. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Obecnie w Urzędzie Gminy ciągle przyjmowane są zgłoszenia o powstałych szkodach i  zagrożeniach i na bieżąco udzielana jest niezbędna pomoc. Trwa stały monitoring sytuacji na terenie gminy przez Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, a także weryfikacja strat.

Wójt Gminy kieruje serdeczne słowa podziękowania do Strażaków z OSP i PSP oraz wszystkich osób zaangażowanych w pomoc Mieszkańcom naszej Gminy podczas zaistniałej sytuacji kryzysowej. 

 

[g=Silny-wiatr-2019]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-sejm-2019 wybory-lawnikow wybory-do-malopolskiej-izby-rolniczej wybory-organow-solectw-2019 Wybory do Parlamentu Europejskiego Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup