ODPOWIEDZI NA POSTULATY ZGŁOSZONE W TRAKCIE ZEBRANIA WIEJSKIEGO SOŁECTWA MIEJSCE

herb

1. Mieszkanka sołectwa JS: Sprawa dotyczy oświetlenia. Prośba o doprowadzenia lamp oświetlenia ulicznego. W nocy mieszkańcy boją się chodzić ulicą, bo jest ciemno, szczególnie jak urośnie kukurydza. Mieszkanka zdaje sobie sprawę, że jest to jeden dom i jest ciężko, ale bardzo by prosiła, gdyby to było możliwe.

ODPOWIEDŹ: Wykonanie oświetlenia ul. Posażnikowej zostało ujęte w kompleksowym programie rozbudowy oświetlenia dróg gminnych na terenie Gminy Spytkowice, który jest realizowany sukcesywnie od roku 2018. Budowa oświetlenia ul. Posażnikowej była omawiana na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Przedmiotowy odcinek przewidziany jako kolejny do realizacji, po wybudowaniu oświetlenia na ul. Folwarcznej.

Pracownik odpowiedzialny: MO - Referat Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji

2. Mieszkaniec sołectwa PZ: Pięć lat temu mieszkaniec wspominał już o lampie na zakręcie, jak wjeżdża się do Miejsca. Pan Wójt powiedział 3 lata temu, że plany są i że wszystko jest. Minęło 5 lat i ten zakręt dalej jest nie oświetlony. Tam nie widać, tam jest pięćdziesiąt metrów od zakrętu ostatnia lampa. To jest zakręt 90 stopni, tam się jedzie prosto.

ODPOWIEDŹ: Nawet na wybudowanie nowego odcinka sieci oświetleniowej wymagane jest opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie stosowych decyzji administracyjnych. Natomiast tak jak i każde oświetlenie w sołectwie, to niestety trwa ponieważ obowiązuje kolejność zgłoszeń jeśli chodzi o całą Gminę.

Pracownik odpowiedzialny: MO - Referat Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji

3. Mieszkaniec sołectwa PZ: Sprawa dotyczy prostej przy szkole. Gdyby raz na tydzień policja stanęła w tym rejonie z radarem. Tam jest szkoła a jeżdżą tam jak po torze wyścigowym, i to nie obcy, to są miejscowi.

ODPOWIEDŹ: Temat został przekazany do realizacji Posterunkowi Policji w Spytkowicach.

4. Mieszkaniec sołectwa KM: Temat dotyczy skrzyżowania ul. Floriana z ul. Folwarczną. Jeżdżą tam ciężarowe samochody, wożą betony na budowę, ziemię i gruzy. Połamali cały zjazd, odleciał cały asfalt a tam jest uskok i zawsze tam auto wpadnie, i na rowerze. Po drugie rozbili to lustro na tym skrzyżowaniu i mieszkaniec dziwi się, że jeszcze slup nie został zwalony, ale jest to tylko kwestia czasu. I jeszcze te korytka porozjeżdżane są tak, że zamiast spływać do studzienki i do rowu, co płynie do Wisły, to wpływa na posesję Pana M. Mieszkaniec prosi o komisję, żeby to uwzględnić i załatwić sprawę.

ODPOWIEDŹ: W sprawie uszkodzeń drogi gminnej w lipcu br. odbędzie się komisja terenowa celem określenia zakresu zniszczeń i ustalenia dalszego postępowania. O planowanym terminie komisji Sołtys Sołectwa oraz Mieszkaniec zostaną poinformowani odrębnym pismem w celu uczestnictwa.

Pracownik odpowiedzialny: SH - Referat Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji

5. Mieszkaniec sołectwa KM: Druga sprawa to oświetlenie ulicy Folwarcznej. Tam są też krzaki i jak Pani wcześniej wspomniała rośnie kukurydza i tam jest okropnie.

ODPOWIEDŹ: Opracowano dokumentację projektową i w Starostwie Powiatowym w Wadowicach złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę oświetlenia. Prace będą realizowane w ramach posiadanych środków budżetowych.

Pracownik odpowiedzialny: MO - Referat Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji

6. Mieszkanka sołectwa AK: Kwestia pasów na drodze powiatowej w okolicach posesji Państwa J., M. Były wymalowane pasy, jak była sołtys Grażyna. W jakim celu zostały one zamalowane, teraz wszyscy przechodzą normalnie. Jedni się zatrzymują, inni nie. Dzieci tam przechodzą do szkoły. Niektórzy się śmieją, żeby mieszkańcy sobie załatwili. Jak mamy sobie to załatwić, iść i wymalować te pasy? Są kierowcy, co się normalnie zatrzymują a dzieci przechodzą a inni wjeżdżają.

ODPOWIEDŹ: Zgodnie z informacją Starosty Wadowickiego jako zarządcy drogi z uwagi na brak oświetlenia, niewielkie natężenie ruchu pieszego oraz bliskość łuku drogi podjęto decyzję o likwidacji wskazanego przejścia. Nadmieniam równocześnie, że likwidacja przejścia dla pieszych była procedowana na wniosek mieszkańców tego terenu Sołectwa, który został przekazany do Urzędu Gminy przez Sołtysa.

Pracownik odpowiedzialny: SH - Referat Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji

7. Mieszkanka sołectwa JB: Mieszkanka chciała nawiązać do ul. Folwarcznej. Pan tutaj mówił o tych zniszczeniach. Czy nie dałoby się postawić tam znaku, żeby uniknąć na przyszłość. Mieszkanka podejrzewa, że tam jakaś inwestycja będzie, jakaś działalność gospodarcza. Czy nie dałoby się postawić znaku, że jest to droga osiedlowa. Są dzieci, jest tych dzieci dosyć sporo. Mają nowych sąsiadów, mają małe dzieci. Mieszkance nie podoba się tam jazda tych samochodów. Zrobić drogę osiedlową, bo każdy tam jeździ, a tutaj jest tak niebezpiecznie, zakręt, drzewa.

ODPOWIEDŹ: Wprowadzenie nowego oznakowania wymaga opracowania i zatwierdzenia projektu docelowej organizacji ruchu. Należy pamiętać, że ustalenie strefy zamieszkania wiąże się ze szczególnymi zasadami ruchu drogowego tj.: pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości do 20 km/h oraz parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych. Ponadto ustalenie takich stref powinno być poprzedzone szczegółową analizą zasadności ich umieszczenia opartą m.in. na statystyce wypadków drogowych.

Pracownik odpowiedzialny: SH - Referat Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji

8. Mieszkaniec sołectwa: Temat kapliczki, jak się kończy ul. Floriana. Zaczęta jest kapliczka i został taki „kikut”. I co dalej? Czyje to jest. Jeden twierdzi, że jest to dziadek, drugi, że to babka stawiała, a jeszcze jeden, że to jest moje. A kapliczki nie ma.

ODPOWIEDŹ: Kapliczka NMP w Miejscu, znajdująca się przy ul. Floriana jest własnością Państwa Sz. Pan A. Sz. zawarł w 2016 roku z Gminą Spytkowice umowę, na mocy której Gmina mogła przeprowadzić renowację kapliczki, celem zachowania jej dla następnych pokoleń w należytym stanie.

Gmina Spytkowice pozyskała na ten cel dofinansowanie w ramach programu „Kapliczki Małopolski 2020”. Po rozpoczęciu prac, spotkała się jednak z kategorycznym sprzeciwem nowego właściciela nieruchomości, na której znajduje się kapliczka, dotyczącym jakości przeprowadzonych prac, żądania powrotu figury do jej dotychczasowego wyglądu (przed renowacją), a także agresywnym zachowaniem względem Wykonawcy oraz przedstawicieli Urzędu Gminy w Spytkowicach. W związku z powyższym, Wykonawca w obawie o własne bezpieczeństwo wstrzymał dalsze prace.

Po przeprowadzeniu przez przedstawicieli WUOZ w Krakowie oględzin kapliczki oraz odrestaurowanej figury, Małopolski Konserwator Zabytków, mając na względzie dotychczasowy stan w jakim znajduje się kapliczka oraz jej historyczną wartość, postanowił dokonać wpisu obiektu do rejestru zabytków,
a do tego czasu polecił nie podejmować żadnych prób montażu figury na istniejącym cokole.

Z informacji przekazanych przez WUOZ w Krakowie, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków  dokonał wpisu obiektu do rejestru zabytków obejmując go ochroną prawną. Z informacji aktualnie posiadanych właściciel nieruchomości wniósł od tej decyzji odwołanie.

Pracownik odpowiedzialny: KO - Referat Ogólno-Organizacyjny

 

 

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //