Święto Niepodległości w cieniu pandemii

DSC 6599

To była uroczystość inna niż zwykle. Co roku, 11 listopada, świętowaliśmy kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Towarzyszyły temu wzruszające koncerty oraz oficjalne wręczanie stypendiów dla uczniów osiągających znakomite wyniki w konkursach na szczeblu ogólnopolskim czy międzynarodowym. W tym roku mieliśmy ponadto otworzyć wyremontowaną salę widowiskową Wiejskiego Domu Kultury w Ryczowie oraz dokonać uroczystego odsłonięcia tablic pamiątkowych przy kaplicy cmentarnej w Spytkowicach. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany, zmuszając nas do wprowadzenia zdecydowanych ograniczeń i zrezygnowania z wielu punktów przygotowanego programu.

Utrzymując jednak kilkuletnią tradycję wójt gminy Mariusz Krystian wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Piórowskim i sołtysem wsi Ryczów Adrianem Klają złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym Mieszkańców walczących na przestrzeni dziejów o wolną i niepodległą Polskę. Następnie wraz z samorządowcami oraz Mieszkańcami wzięli oni udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Ryczowie. W trakcie homilii ksiądz proboszcz Adam Ogiegło mówił:

- Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Dzisiejsze święto, prócz zasadniczych treści z nim związanych, rodzi często dyskusje a nawet spory na temat patriotyzmu. Ludzie uznający samych siebie za nowoczesnych i postępowych, często twierdzą, że patriotyzm to dzisiaj przeżytek, że odchodzi do historii. W rzeczywistości przeżytkiem jest właśnie to przekonanie, że patriotyzm nie jest nam już potrzebny. Człowiek może obyć się bez wielu instytucji społecznych. Może przetrwać nawet wtedy, gdy zostanie pozbawiony struktur własnego państwa i zostanie poddany władzy okupacyjnej. Nie może natomiast normalnie żyć i rozwijać się bez dwóch wspólnot: bez rodziny i Ojczyzny. Te dwie wartości mają ogromne znaczenie. (…) Nie ma dobrej przyszłości takie społeczeństwo, które nie dba o rodzinę i Ojczyznę.

Narodowe Święto Niepodległości, corocznie obchodzone 11 listopada, ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów. Święto to zostało zniesione w 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej, a następnie przywrócone w okresie transformacji ustrojowej w 1989 roku. Wybór daty 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

 

[g=Swieto-Niepodleglosci-2020]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //