Morsy przepłynęły Wisłę w Spytkowicach

DSC 7093

Słowo „morsowanie” pojawia się ostatnio we wszystkich możliwych formach i przypadkach. Moda na zimowe kąpiele coraz bardziej rozprzestrzenia się również na terenie gminy Spytkowice. W związku z powyższym w sobotę, 20 lutego 2021 roku, nasz samorząd podjął się współorganizacji wydarzenia „Morsy przepływają Wisłę w Spytkowicach”. Głównymi organizatorami byli Fundacja Twoja Droga Rozwoju oraz Fundacja Morsy Wołomin-Kobyłka, którzy od wielu lat promują działania prozdrowotne związane z morsowaniem oraz proekologiczne związane z czystością Wisły.

Na starcie imprezy pojawiło się ponad 20 śmiałków, dla których zimna woda nie jest żadną przeszkodą w aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Każdy z nich miał do przepłynięcia ok. 600 metrów w płetwach i z bojkami zabezpieczającymi. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy WOPR oraz ratownicy medyczni.

Całość wydarzenia przebiegała w pięknym słońcu oraz wspaniałej atmosferze, a co w tym wszystkim najważniejsze, wszyscy uczestnicy bezpiecznie dopłynęli do brzegu. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu wydarzenie w gminie Spytkowice.

Czym jest morsowanie?

Morsowanie to zanurzenie lub krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie jeziora, morza, rzeki albo innego zbiornika wodnego. Może przyjąć formę kąpieli w przeręblu. Praktykowane jest od jesieni do wiosny i zwykle ma charakter grupowy. Zalety morsowania:

  • hartowanie ciała i zwiększenie tolerancji zimna,
  • poprawa wydolności fizycznej,
  • możliwa poprawa pewnych parametrów krwi, np. wzrost stężenia hemoglobiny, 
  • możliwe zwiększenie odpowiedzi układu odpornościowego w przypadku infekcji (nie zaleca się jednak morsowania w trakcie infekcji), 
  • ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, 
  • przyspieszenie regeneracji po wysiłku, 
  • poprawa samopoczucia.

 

[g=Morsy-przeplywaja-Wisle]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //