Sztafeta ze Spytkowic dotarła na Westerplatte!

f0ba72e3 32f8 472c bb2a 71ab11b2b1e2

Ponad 600 kilometrów pokonanych wspólnie – na rowerach i biegiem – z myślą o ważnej rocznicy i historycznym celu. Grupa absolwentów, nauczycieli i pasjonatów aktywności fizycznej ze Spytkowic dotarła na Westerplatte, kończąc wyjątkową sztafetę upamiętniającą 70-lecie Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Spytkowicach.

W dniach 4–6 maja 2025 roku uczestnicy sztafety, zorganizowanej przez wójta gminy Spytkowice Krzysztofa Byrskiego, dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach Michała Chrząszcza oraz przedstawiciela Klubu Spytaktiv Andrzeja Kozioła, przemierzyli trasę, której symboliczne miejsce zakończenia – Westerplatte – wybrano nieprzypadkowo. To właśnie major Henryk Sucharski, dowódca obrony półwyspu we wrześniu 1939 roku, jest patronem spytkowickiej placówki.

Trasa wymagała od uczestników determinacji i dobrej kondycji. Organizatorzy dołożyli starań, aby przedsięwzięcie miało również wymiar integracyjny oraz edukacyjny. W trakcie sztafety zaplanowano przystanek w gminie Czernikowo, gdzie uczestników serdecznie przyjęła społeczność szkoły podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Mazowszu-Parcelu. Tam zjedli ciepły posiłek przygotowany przez KGW PARCELANKI i spędzili noc, by następnego dnia wyruszyć dalej. Ze szczególną wdzięcznością kierujemy podziękowania do dyrektora placówki Roberta Szwajkowskiego oraz sołtysa Krzysztofa Winnickiego – za serdeczne przyjęcie, wsparcie i zaangażowanie w organizację przystanku sztafety. Pomysł sztafety przypadł do gustu między innymi nauczycielowi wychowania fizycznego tejże szkoły Tomaszowi Pałaszyńskiemu, który wspólnie z zespołem pokonał ostatnie 200 kilometrów. Jego udział dodał energii i sportowego ducha całej inicjatywie.

Na miejscu, w cieniu pomnika obrońców Westerplatte, uczestnicy oddali hołd poległym i uczcili pamięć patrona swojej szkoły. Wydarzenie stało się nie tylko sportowym wyzwaniem, ale też pięknym świadectwem wspólnoty, zaangażowania i szacunku wobec historii.

Organizatorzy podkreślają, że sztafeta była nie tylko formą uczczenia jubileuszu szkoły, ale też dowodem na to, jak wielką siłę ma wspólna pasja i działanie.

zdjęcia: Andrzej Kozioł

[g=sztafeta-rowerowo-biegowa-2025]

 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //